GIS: nowe rekomendacje dla osób noszących okulary i soczewki kontaktowe

30.03.2020
Aktualizacja: 30.03.2020 14:14
Koronawirus a okulary
fot. Shutterstock

Główny Inspektorat Sanitarny i krajowy konsultant w dziedzinie okulistyki wydali rekomendacje dla osób noszących okulary i soczewki kontaktowe w trakcie pandemii koronawirusa. Sprawdź szczegóły. 

"W związku z epidemią koronawirusa w Polsce, @GIS_gov oraz prof. Marek Rękas - Krajowy Konsultant w dziedzinie Okulistyki rekomendują używanie okularów zamiast soczewek kontaktowych" - czytamy na Twitterze GIS.

Prof. Jerzy Szaflik, okulista, szef Centrum Mikrochirurgii Oka "Laser" i Centrum Jaskry w Warszawie, ostrzegał niedawno na łamach radiozet.pl, że koronawirusem można zakazić się przez kontakt z oczami. "Oczy są połączone z nosem kanałami łzowymi, więc zainfekowane łzy mogą dotrzeć do nosa - a nos (i usta) to z kolei wrota zakażenia dla koronawirusa" - tłumaczył prof. Szaflik.

Przykładem może być choćby historia dr. Wanga Guangfy, szefa oddziału chorób płuc w pierwszym szpitalu uniwersyteckim w Pekinie, który jako pierwszy publicznie przyznał, że zaraził się koronawirusem SARS-CoV-2, bo podczas wizyty w szpitalu Wuhan nie nosił ochronnych okularów.

Źródło: Twitter GIS