GIF zakazuje reklamy Voltaren Max

Monika Piorun
09.09.2016 16:59
GIF zakazuje reklamy Voltaren Max
fot. GIF zakazuje reklamy Voltaren Max

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję o wstrzymaniu emisji telewizyjnych spotów reklamowych popularnego żelu łagodzącego ból z powodu niezgodnego z prawem informowania, że jego działanie jest skuteczniejsze od innych leków.

Prawo farmaceutyczne nakazuje, by reklama preparatów przeciwbólowych nie wprowadzała ludzi w błąd zapewniając o tym, że ich stosowanie może gwarantować lepsze efekty niż inne produkty o podobnym działaniu.

W przypadku reklamy Voltarenu Max inspektorowi nie spodobał się dialog, w którym pada informacja o tym, że tabletki na zwyrodnienia trafiają do żołądka, a jedynie preparat w postaci żelu może "trafiać tam, gdzie jest źródło bólu i działać aż do 12 godzin".

W wyjaśnieniu swojej decyzji Główny Inspektor Sanitarny wyjaśnia, że w taki sposób odbiorca reklamy zachęcany jest do zamiany leku w tabletkach na żel, który według informacji podanych w spocie reklamowym może działać lepiej, co zachęca pacjentów do odstawienia preparatów przepisanych w postaci pigułek na podobne leki w tubce.

Tabletka vs. żel

Z tymi zarzutami nie zgadza się pełnomocnik firmy GlaxoSmithkline Consumer Healthcare, który wyjaśnia, że reklama ich produktu nie kwestionuje skuteczności tabletek o podobnym działaniu i nie zachęca do zamiany ich na ich preparat w formie żelu. Według niego rozmowa pomiędzy bohaterami spotu ma charakter ogólny i w żaden sposób nie wartościuje skuteczności innych farmaceutyków.

Przedstawiciele producenta preparatu złożyli wniosek o umorzenie decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego, ale zdaniem GIF mimo modyfikacji treści reklama nadal jest nadawana przez stacje telewizyjne, a przekaz płynący do odbiorcy nadal się nie zmienił.

Przeczytaj: Decyzja w sprawie reklamy telewizyjnej leku Voltaren Max

bol-kregoslupa
fot.Pexels.com

___

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π