GIF wycofuje znany lek na astmę! Sprawdź, czy masz te serie w domu

Monika Karbarczyk
04.09.2018 09:04
Leki z apteki
fot. Shutterstock

Milukante, popularny lek na astmę został wycofany z obrotu. Generalny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu dwóch serii tego leku z powodu niezgodności  w zakresie składu produktu. Jeśli stosujesz te leki, sprawdź, czy masz te serie w domu. Mogą być one niebezpieczne dla zdrowia.

Generalny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) podjął decyzję o wycofaniu z obrotu dwóch serii popularnego leku na astmę – Milukante. Powodem tej decyzji jest niezgodność w zakresie składu produktu, a dokładnie chodzi o zastosowany w tych seriach aromat niezgodny z dokumentacją rejestracyjną.
Z obrotu zostały wycofane następujące serie:

  • Milukante, tabletki do rozgryzania i żucia, 4 mg 28 sztuk, numer serii 41750660, data ważności 01.2020,
  • Milukante, tabletki do rozgryzania i żucia, 5 mg 28 sztuk, numer serii 41775734, data ważności 01.2020.

Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

GIF podjął tę decyzję ze względu na zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów. „Wystąpienie wady jakościowej w produkcie leczniczym z jaką mamy do czynienia w niniejszej sprawie, nie wymaga dowodów przeprowadzonych post factum na okoliczność możliwości wystąpienia bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia, albowiem wystarczające jest już samo uprawdopodobnienie potencjalnego zagrożenia. W tym znaczeniu inspekcja farmaceutyczna ma za zadanie reagować gdy jest ono potencjalnie zagrożone” – napisano w komunikacie.

Przedmiotem odpowiedzialnym jest Adamed Pharma S.A.

Milukante, tabletki do rozgryzania i żucia, to doustny lek przeciwastmatyczny o działaniu przeciwzapalnym i zapobiegającym skurczom oskrzeli. Polecany do stosowania m.in. w leczeniu astmy u chorych na astmę przewlekłą o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu, u których efekty leczenia za pomocą wziewnych kortykosteroidów i stosowanych doraźnie krótko działających beta–mimetyków są niezadowalające w zapobieganiu astmie, w której skurcz oskrzeli jest wywołany głównie przez wysiłek fizyczny.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło:  Generalny Inspektorat Farmaceutyczny/ mk