Czarna seria wycofanych leków: GIF usuwa z rynku aż 5 preparatów naraz

Monika Piorun
22.06.2018 20:37
Czarna seria wycofanych leków: GIF usuwa z rynku aż 5 preparatów naraz
fot. Shutterstock

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował, że z rynku mają zostać wycofane wszystkie serie 5 leków wyprodukowanych przez Genetek Lifesciences Pvt. Ltd. Ich importerem jest Parafarmacja Sp. z o.o.

Chodzi o takie środki jak:

  • Fenoterol Hydrobromide Injectione 0,5 mg/10 ml (w ampułkach, w postaci roztworu do wstrzykiwań stosowanego w ginekologii i położnictwie do hamowania zbyt silnych skurczów miednicy przy zapobieganiu poronieniom lub przedwczesnym porodom).
  •  Hydroxyzine Hydrochloride Injection USP 100mg/2 ml (o działaniu uspokajającym, przepisywanego jako środek psychotropowy ograniczający stany lękowe, napięcia i przeciwdziałający bezsenności a także polecany podczas choroby lokomocyjnej, w leczeniu osób uzależnionych od alkoholu i jako preparat przeciwhistaminowy redukujący swędzenie skóry spowodowane reakcjami alergicznymi).
  • Thiamine Hydrochloride Injection 50 mg w ampułkach po 2 ml (stosowanego przy zaburzeniach metabolicznych i zaburzeniach mózgu spowodowanych niedoborem tiaminy – wit. B1)
  • Etamsylate Injection 125 mg/ml (stosowanego m.in. do poprawy mikrokrążenia i zapobiegającego krwawieniom po operacjach chirurgicznych przeprowadzanych w dziedzinie okulistyki, stomatologii, ginekologii lub otolaryngologii, który działa przeciwkrwotocznie, skraca czas krwawienia i wyraźnie zmniejsza utratę krwi)
  • Calcium Glucconate Injection USP 10% (roztwór do iniekcji lub infuzji w ampułkach po 10 ml, dostępny na receptę i podawany dożylnie m.in. do powstrzymywania silnych reakcji alergicznych i różnych stanów zapalnych, a także dermatoz, stanu przedrzucawkowego, gruźlicy, zapalenia wątroby oraz zatruć i choroby popromiennej).

Wszystkim decyzjom nadano rygor natychmiastowej wykonalności z powodu "braku spełnienia wymagań jakościowych".

Zrzut ekranu 2018-06-22 o 20.04.44

____

zdrowie.radiozet.pl/π