GIF wycofuje popularny antybiotyk i lek dla pacjentów onkologicznych

Monika Piorun
08.12.2017 16:13
GIF wycofuje popularny antybiotyk i lek dla pacjentów onkologicznych
fot. East News

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu antybiotyku polecanego podczas infekcji bakteryjnych oraz preparatu zapobiegającego powikłaniom kostnym u pacjentów z przerzutami nowotworowymi. O jakie leki chodzi?

Narodowy Instytut Leków stwierdził, że wyprodukowana przez Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne "Polfa" S.A. seria Erythromycinum Intravenosum TZF (Erythromycinum) 300 g, w postaci proszku do sporządzania roztworu jest zanieczyszczona.

Chodzi o serię o numerze: 1010216, z datą ważności do lutego 2019.

Substancją czynną leku jest erytromycyna - antybiotyk z grupy makrolidów, polecany w przypadku infekcji bakteryjnych. Główny Inspektor Farmaceutyczny nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

erytromycyna

Oprócz antybiotyku z aptek na terenie całego kraju ma także zniknąć preparat Fayton (Acidum zoledronicum), 4 mg/5 ml w postaci koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji.

Ze względu na brak spełniania wymogów jakościowych GIF zdecydował się wycofać preparat o numerze PP0727 z datą ważności do kwietnia 2019, wyprodukowany przez Glenmark Pharmaceuticals s.r.o.

Zawierający kwas zoledronowy Fayton stosowany jest w celu zmniejszenia stężenia wapnia we krwi u dorosłych pacjentów z przerzutami nowotworowymi do kości.

Zobacz także

fayton

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/π