Jeśli cierpisz na toczeń - uważaj na ten lek!

Monika Piorun
10.03.2017 11:35
Jeśli cierpisz na toczeń - uważaj na ten lek!
fot. Bierzesz ten lek? Uważaj! Sprawdź, czy nie został wycofany!

Lek na rzadką chorobę, która zyskała ogromną popularność dzięki serialowi "Dr House", został wycofany z obrotu. Z rynku mają zniknąć dwie serie błędnie oznaczonych opakowań tabletek, polecanych pacjentom cierpiącym m.in. na toczeń rumieniowaty.

Wielbiciele kultowego dra House'a z pewnością zdają sobie sprawę, że niemal w każdym odcinku tego "medycznego kryminału" wśród skomplikowanych przypadków dziwnych dolegliwości, którymi zajmował się zespół ekscentrycznego patologa, powtarzała się jedna diagnoza: lupus

Łacińska nazwa tej choroby oznacza toczeń (lub dosłownym tłumaczeniu - wilka) i nawiązuje do szpecących zmian skórnych, które mogą być pozostałością po różnego typu zmianach zapalnych.

Choć przypadłość ta zdarza się zaledwie 8 razy na 100 tys. przypadków, to jej objawy są na tyle niejednoznaczne i trudne do zidentyfikowania, że niemal za każdym razem, kiedy nie wiadomo, co komu dolega, można brać pod uwagę możliwość zachorowania na toczeń rumieniowaty (lupus erythematosus).

Lek, polecany pacjentom cierpiącym na tę przypadłość, ma zostać częściowo wycofany z polskiego rynku. Dwie serie opakowań nie spełniają wymagań wyznaczonych przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

Zobacz także

Z aptek na terenie całego kraju ma zniknąć preparat Azathioprine VIS (Azathioprinum), 50 mg w postaci tabletek (30 szt.).

Decyzja dotyczy produktów o numerze serii: 77116 oraz 781116 z datą ważności do listopada 2019, produkowane przez Zakłady Chemiczno-Farmaceutyczne "VIS" sp. z o.o.

Przyczyną problemu z tym środkiem leczniczym jest zidentyfikowanie na części opakowań zewnętrznych błędnego oznaczenia ilości tabletek, które zawiera preparat.

Lek Azathioprine VIS polecany jest w chorobach o podłożu autoimmunologicznym, tj.:

  • toczeń rumieniowy układowy
  • ciężkie reumatoidalne zapalenie stawów
  • zapalenie skórno-mięśniowe
  • zapalenie wielomięśniowe
  • guzkowe zapalenie okołotętnicze
  • autoimmunologiczna niedokrwistość hemolityczna
  • przewlekła oporna plamica małopłytkowa
  • autoimmunologiczne przewlekłe zapalenie wątroby

a także po przeszczepach nerki, serca lub wątroby.

Zrzut ekranu 2017-03-10 o 10.12.06
Zagłosuj

Czy lubisz oglądać serial "Dr House"?

Liczba głosów:

______

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π