Zamknij

Uwaga! Wycofano trzy serie popularnego leku na kaszel

Monika Piorun
16.11.2017 12:31
Uwaga! Wycofano trzy serie popularnego leku na kaszel
fot. East News

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu syropu Ambroksol Takeda, polecanego w przypadku ostrych i przewlekłych schorzeń dróg oddechowych, zapalenia oskrzeli, infekcji nosa oraz gardła. 

Jak wyjaśnia Paweł Trzciński - rzecznik Głównego Inspektora Farmaceutycznego - producent preparatu Ambroksol Takeda wykrył zanieczyszczenia w trzech seriach leku. Chodzi o syropy o numerze serii:

  • 335725 z datą ważności: 12.2017 r.
  • 346164 z datą ważności: 03.2018 r.
  • 359907 z datą ważności: 07.2018 r.
lekileki
fot.

GIF tłumaczy, że producenci leków mają obowiązek rygorystycznego dotrzymywania zgłoszonych we wniosku rejestracyjnym parametrów jakości tych produktów.

GIF wyjaśnia, na czym polegają procedury dotyczące leków

- Zgłaszając lek do rejestracji, producent przedstawia dokładną specyfikację tego preparatu. Określone są na przykład parametry, jak dany lek zachowuje się w temperaturze pokojowej czy jak reaguje na światło, jaką powinien mieć gęstość - wyjaśnia rzecznik Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

Jeśli jakiś parametr odbiega od normy, producent zazwyczaj występuje z wnioskiem o wstrzymanie lub wycofanie leku z obrotu, choć na takim etapie nie ma twardych dowodów na to, że lek faktycznie może szkodzić zdrowiu lub życiu.

- To procedury odmienne od tych obowiązujących w Niemczech - potwierdził Paweł Trzciński. - Tam lek pozostaje w obrocie dopóki z instytutów badawczych nie wpłynie opinia, że jest wysokie prawdopodobieństwo zagrożenia dla życia lub zdrowia - dodał rzecznik GIF.

Serie leku wstrzymanego w obrocie w Polsce można, po przedstawieniu dowodów na bezpieczeństwo jego stosowania, ponownie wprowadzić na rynek. W razie wycofania leku - nie ma takiej możliwości, jednak są też niejako dwa rodzaje wycofywania leku z obrotu.

- Jeśli lek jest wycofywany z uwagi na wysokie prawdopodobieństwo lub pewność, że jest niebezpieczny dla życia lub zdrowia, uruchamiane są wszelkie możliwe działania wycofania leku, łącznie z docieraniem do pacjentów, którzy lek kupili. Jeśli wycofuje się lek z uwagi na potencjalne zagrożenie, ponieważ nie spełnia on wszystkich parametrów jakości, wycofuje się go z aptek i szpitali oraz podejmuje działania mające na celu dotarcie do opinii publicznej z informacją o wycofaniu leku z obrotu - potwierdził rzecznik GIF Paweł Trzciński.

Jesteś przeziębiony? Czujesz się coraz bardziej osłabiony? Sprawdź, jak wzmocnić organizm naturalnymi sposobami!

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/GIF/PAP/π