Zamknij

GIF wycofuje serię leku. Podejrzenie sfałszowania

20.06.2022 10:38
Apteka
fot. Shutterstock

Uwaga, GIF wycofuje z obrotu serię leku na otępienie z powodu nieprawidłowego oznaczenia, które może stwarzać podejrzenie jego sfałszowania. Sprawdź, o który produkt chodzi.

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy SERMION (Nicergolinum). To lek o działaniu rozszerzającym naczynia i hamującym agregację płytek krwi, pochodna alkaloidów sporyszu. Sermion stosowany jest w leczeniu łagodnego lub umiarkowanego otępienia.

Chodzi o:

SERMION (Nicergolinum) 30 mg, tabletki powlekane

  • numer serii: EP8908
  • termin ważności: 04.2023
  • podmiot odpowiedzialny: Upjohn EESV, Rivium Westlaan 142, 2909 LD Capelle aan den IJssel, Holandia

Dlaczego wycofano serię leku Sermion?

Przyczyną wycofania produktu jest nieprawidłowa data ważności w kodzie 2D, który służy weryfikacji autentyczności leków.

Do GIF wpłynęła informacja od podmiotu odpowiedzialnego Upjohn EESV o zasadności wycofania wskazanej wyżej serii produktu leczniczego SERMION z powodu nieprawidłowej daty ważności zawartej w kodzie 2D nadrukowanym na opakowaniu, która jest niezgodna z datą ważności wprowadzoną do Krajowego Systemu Weryfikacji Leków. Producent umieszcza na opakowaniu produktu leczniczego niepowtarzalny identyfikator, który składa się z kodu produktu, numeru seryjnego krajowego numeru refundacyjnego lub innego krajowego numeru identyfikacyjnego, numeru partii i terminu ważności.

Ponieważ przedmiotowa seria produktu leczniczego nie odpowiada ustalonym wymaganiom jakościowym, Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu jej z obrotu na terenie całego kraju.

Źródło: GIF, mgr.farm