Zamknij

GIF wycofuje lek na serce. Stwierdzono wadę jakościową

06.04.2021 21:01
Arytmia
fot. Shutterstock

Główny Inspektor Farmaceutyczny informuje o wycofaniu z obrotu leku o działaniu znieczulającym i przeciwarytmicznym. Dlaczego wycofano lek? 

GIF wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt Lignocain 2% (lidokaina). Substancją czynną preparatu jest lidokaina, lek miejscowo znieczulający. Lidokaina hamuje powstawanie i przewodzenie impulsów nerwowych. Działa na zakończenia bólowe i nerwy czuciowe, należy do leków o szybkim początku działania. 

Lidokaina wykazuje także działanie przeciwarytmiczne i stosowana jest w leczeniu zaburzeń rytmu serca pochodzenia komorowego. 

Chodzi o produkt: Lingocain 2% (Lidocaini hydrochloridum), 20 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań, 20 poj. 20 ml

  • numer serii: 20251011
  • termin ważności: 05.2023
  • podmiot odpowiedzialny: B. Braun Melsungen AG

Dlaczego wycofano lek?

Do GIF wpłynęło zgłoszenie z hurtowni farmaceutycznej o podejrzeniu braku spełnienia wymagań jakościowych dla serii produktu leczniczego Lignocain 2%. Przyczyną zgłoszenia jest zidentyfikowanie przez aptekę szpitalną ciała obcego w jednostkowym opakowaniu bezpośrednim, tj. pojemniku 20 ml produktu leczniczego Lignocain 2 % o nr serii 20251011.

W związku ze stwierdzeniem wady jakościowej Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o prewencyjnym wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju ww. serii przedmiotowego produktu leczniczego.

Źródło: GIF