Lek przeciwzakrzepowy wycofany przez GIF. Sprawdź, czy go masz w domu

05.08.2019 09:33
Clopidogrel Genoptim - wycofano 3 serie
fot. Shutterstock

Kolejny lek wycofany przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego — tym razem chodzi o popularny lek przeciwzakrzepowy. Sprawdź, czy masz go w domu w swojej apteczce.

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu na terenie całego kraju kilka serii produktu leczniczego Clopidogrel Genoptim (produkt odpowiedzialny Synoptis Pharma Sp. z o.o.). Preparat ten jest stosowany m.in. w profilaktyce powikłań zakrzepowych w miażdżycy u chorych z zawałem serca, ze stentami, ostrym zespołem wieńcowym bez uniesienia odcinka ST.
W uzasadnieniu decyzji napisano: „Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła od podmiotu odpowiedzialnego informacja o zamieszczeniu niewłaściwej nazwy substancji czynnej na opakowaniu jednostkowym  produktu leczniczego Clopidogrel Genoptim. Z informacji otrzymanych przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny wynika, że wadą dotknięte mogą być trzy serie produktu".
Z obrotu wycofano Clopidogrel Genoptim (Clopidogrelum), 75 mg, tabletki powlekane:

  • numer serii: 1808325, termin ważności: 10.2021
  • numer serii: 1808326, termin ważności: 10.2021
  • numer serii: 1808327, termin ważności: 10.2021

Clopidogrel Genoptim jest lekiem przeciwpłytkowym. Preparat ten podaje się osobom dorosłym, aby zapobiec tworzeniu się zakrzepów krwi (skrzeplin) w stwardniałych miażdżycowo naczyniach krwionośnych (tętnicach), które mogą prowadzić do wystąpienia zdarzeń związanych z miażdżycą tętnic (takich jak udar mózgu, atak serca lub zgon).

Źródło: GIF