Leczysz się na depresję? GIF wycofuje lek, który pomaga wielu chorym

Monika Piorun
14.07.2017 10:29
Leczysz się na depresję? GIF wycofuje lek, który pomaga wielu chorym
fot. Jills, pixaby.com, CC0 Public Domain

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował, że z aptek ma zniknąć jedna z serii leku przeciwpsychotycznego Ketilept retard (Quetiapinum), pomocnego m.in. w przypadku zaburzeń depresyjnych.

Ketilept retard to tabletki o przedłużonym uwalnianiu produkowane przez Egis Pharmaceuticals PLC. Z obrotu mają zostać wycofane opakowania zawierające 60 kapsułek (50 mg). Chodzi o serię numer 1602429 z datą ważności do 30 kwietnia 2019 roku.

Przyczyną decyzji GIF są nieprawidłowe wyniki związane z uwalnianiem substancji czynnej (kwetiapiany). Preparat zaliczany jest do grupy leków przeciwpsychotycznych, polecanych osobom cierpiącym na:

  • epizody depresji w przebiegu ciężkich zaburzeń depresyjnych, kiedy pacjent odczuwa głęboki smutek, jest załamany, nie ma energii i apetytu lub ma trudności z zasypianiem;
  • zaburzenia afektywne dwubiegunowe,
  • manie, napady agresji, zachowania destrukcyjne, kiedy pacjent jest nadmiernie pobudzony i ma ograniczoną zdolność krytycznej oceny
  • schizofrenię, kiedy pacjent słyszy lub odczuwa nieistniejące głosy, jest nadmiernie podejrzliwy, odczuwa lęk, napięcie, niepokój, dezorientację lub ma wzmożone poczucie winy.
Zrzut ekranu 2017-07-13 o 23.55.32
Zrzut ekranu 2017-07-13 o 23.55.50

Zobacz także

____

zdrowie.radiozet.pl/π