GIF wycofuje lek dla chorych na nadciśnienie tętnicze

25.01.2019 10:12
GIF wycofuje lek na nadciśnienie
fot. Shutterstock

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu na terenie całej Polski serii leku Irprestan. To produkt wykorzystywany w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Dlaczego wycofano ten lek na nadciśnienie?

GIF wycofał z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Irprestan (Irbesartanum) – tabletki powlekane, 28 tabl., 150 mg. 

Chodzi o serię: 136918 z datą ważności: 03.2020

Podmiotem odpowiedzialnym jest firma Actavis Group PTC ehf. z siedzibą w Islandii. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.

W uzasadnianiu napisano, że do GIF wpłynęła informacja przedstawiciela odpowiedzialnego w Polsce (Teva Pharmaceuticals Polska) o wycofaniu wymienionego wyżej produktu w związku z przeprowadzeniem badań substancji czynnej i uzyskaniem wyniku powyżej dopuszczalnego limitu w zakresie zanieczyszczenia N-nitrozodietyloaminą (NDEA).

ZOBACZ: Prof. Zembala: Badajcie ciśnienie, ja to zaniedbałem

Decyzja GIF o wycofaniu leku

Irprestan to preparat wykorzystywany w leczeniu nadciśnienia tętniczego pierwotnego, leczeniu choroby nerek u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą typu 2 jako część przeciwnadciśnieniowego postępowania terapeutycznego. Wskazaniem do stosowania leku jest wysokie ciśnienie krwi. 

gif

Źródło: gif.gov.pl