Uważaj na te leki! Nowa lista preparatów wycofanych ze sprzedaży

Monika Piorun
27.03.2017 11:23
Uważaj na te leki! Nowa lista preparatów wycofanych ze sprzedaży
fot. Kolejne wycofane leki

Główny Inspektor Sanitarny wycofał z obrotu na terenie całego kraju przeciwbólowy lek Alka-Prim, krople do uszu Cetraxal, plaster leczniczy Kapsiplast oraz antybiotyk Linezolid.

Aż cztery preparaty nie spełniły obowiązujących w Polsce norm umożliwiających rozprowadzanie ich w aptekach lub hurtowniach leków. Ze sprzedaży mają zniknąć:

Tabletki Alka-Prim

Obniżające gorączkę i działające przeciwbólowo tabletki musujące Alka-Prim 330 mg (w opakowaniach po 10 tabletek) produkowane przez Zakłady Farmaceutyczne Polpharma

  • numer serii: 10216 (data ważności - luty 2018)
  • numer serii: 20216 (data ważności - luty 2018)
  • numer serii: 11116 (data ważności - listopad 2018).

W ich przypadku doszło do zniekształcenia opakowania bezpośredniego, które nastąpiło w wyniku wewnętrznej reakcji substancji pomocniczej z wodą zawartą w produkcie.

Krople do uszu Cetraxal

Polecany pacjentom z ostrym zapaleniem ucha zewnętrznego preparat Cetraxal (Ciprofloxacinum) w formie roztworu, produkowany przez TACTICA Pharmaceuticals sp. z o. o.

  •  numer serii: J005 (data ważności - maj 2017)
  • numer serii: J0011 (data ważności - listopad 2017),

w którego składzie wykryto nieznane zanieczyszczenia uniemożliwiające dopuszczenie ich do obrotu ze względu na nieprawidłowe wyniki czystości chromatograficznej.

Plastry lecznicze Kapsiplast

Rekomendowane w przypadku nerwobólów oraz bólów mięśniowych różnego typu plastry Kapsiplast, produkowane przez 3M Poland Manufacturing Sp. z o.o. 

  • numer serii: 2016-08-AB (data ważności - lipiec 2018),

w których stwierdzono nieprawidłowy poziom atropiny, poniżej limitu ustalonego w specyfikacji, co może utrudniać ich działanie rozgrzewające.

Antybiotyk Linezolid

Stosowany u pacjentów cierpiących na szpitalne (lub pozaszpitalne) zapalenie płuc, zakażenia skóry i tkanek miękkich lek Linezolid Polpharma

  • numer serii: 10516 (data ważności - maj 2019),

w przypadku którego stwierdzono brak informacji o warunkach przechowywania i adnotacji o tym, że w zbyt wysokiej temperaturze z preparatu uwalnia się substancja czynna (linezolid).

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π