Popularny lek na uspokojenie wycofany z obrotu

Monika Piorun
02.01.2017 12:44
Popularny lek na uspokojenie wycofany z obrotu
fot. Pixaby.com, Public Domain Pictures CC0

Główny Inspektor Farmaceutyczny informuje o wycofaniu ze sprzedaży Hydroxyzine hydrochloride - psychotropowego leku uspokajającego, hamującego aktywność układu nerwowego.

Z powodu niegodności w zakresie wymagań dotyczących siły łamiącej ampułkę z polskiego rynku farmaceutycznego zniknie preparat Hydroxyzine hydrochloride injection USP (hydroxyzini hydrochloridum) produkowany przez Systochem Laboratories.

Zobacz także

Produkt o numerze seryjnym : HZ-1602, stanowiący roztwór do wstrzykiwań o stężeniu 100 mg/2ml, z datą ważności do maja 2018, wykazuje niezgodność w zakresie wymagań dotyczących siły łamiącej ampułkę.

Jak działa hydroksyzyna?

Hydroksyzyna stanowiąca substancję czynną wchodzącą w skład Hydroxyzine hydrochloride oraz leku Atarax ma działanie uspakajające.

 Przepisywana jest często jako środek psychotropowy ograniczający stany lękowe, ograniczający napięcia oraz przeciwdziałający bezsenności. Nierzadko przepisywany jest w przypadku choroby lokomocyjnej lub do leczenia osób uzależnionych od alkoholu bądź chwiejnych emocjonalnie.

W Polsce dostępny jest tylko na receptę, ale w wielu krajach można go nabyć bez ograniczeń w aptekach.

Hydroksyzynę stosuje się również w dermatologii jako skuteczny preparat przeciwhistaminowy redukujący swędzenie skóry spowodowane reakcjami alergicznymi.

Działa bardzo szybko. Pierwsze efekty można zaobserwować już po kilkunastu minutach od zastosowania a wyraźne uspokojenie i wyciszenie możemy odczuwać nawet do 12 godzin.

Działanie niepożądane ogranicza się do bólu głowy, senności znużenia oraz gorączka lub drgawki, dlatego przyjmując lek należy zawsze stosować się do zaleceń lekarza.

decyzja

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π