Zamknij

Uwaga na gumy Nicorette, antybiotyk Klacid i roztwór witaminy B1!

Monika Piorun
25.01.2017 10:55
Uwaga na gumy Nicorette, antybiotyk Klacid i roztwór witaminy B1!
fot. Kolejne leki wycofane z obrotu

Główny Inspektor Farmaceutyczny zadecydował o wycofaniu lub wstrzymaniu obrotu kolejnych leków. Tym razem chodzi o nikotynowe gumy do żucia dla palaczy, popularny preparat Klacid oraz Thiamine Hydrochloride, czyli witaminę B1 w zastrzykach.

Dwie serie Nicorette Classic Gum (Nicotinum) o numerach AF833 (105 sztuk), z datą ważności do 31 grudnia 2018 i importowanych przez PharmaVitae, zostały wycofane z obrotu ze względu na to, że do GIF wpłynęło zawiadomienie o zamianie opakowania produktu zawierającego 2 mg substancji czynnej na 4 mg. Do czasu podjęcia działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa ich stosowania, nie będzie można z nich korzystać.

Zobacz także

Problemy pojawiły się również z granulatem do sporządzania zawiesiny doustnej Klacid (Clarithromycinum) 250 mg/5 ml o numerze serii: 1067405 z datą ważności do 30 września 2018 oraz 125 mg/5 ml o numerze serii: 1066294, z datą ważności do 31 sierpnia 2018. W tym przypadku substancja czynna wykorzystywana do sporządzenia leku pochodziła od niezatwierdzonego wytwórcy, nieposiadającego aktualnego pozwolenia do dopuszczenie go do obrotu.

Klacid jest bardzo popularnym antybiotykiem polecanym do leczenia infekcji dolnych i górnych dróg oddechowych, gardła, zapalenia ucha środkowego oraz łagodzenia dolegliwości skórnych (zapalenia mieszków włosowych, tkanki łącznej, liszajca zakaźnego lub ropni) a także zakażeń spowodowanych działaniem mykobakterii.

Natomiast na wniosek Narodowego Instytutu Leków ze sprzedaży została wycofana witamina B1 w zastrzykach - Thiamine Hydrochloride 50 mg - z terminem ważności do marca 2018 roku.

 Główny Inspektor Sanitarny podjął tę decyzję ze względu na to, że szklane ampułki zawierające substancję stosowaną do leczenia zaburzeń układu nerwowego, mięśni szkieletowych oraz mięśnia sercowego, były zbyt kruche.

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π