Krople do nosa (szczepionka bakteryjna) wycofane przez GIF

18.07.2019
Aktualizacja: 18.07.2019 15:10
Krople do nosa - szczepionka bakteryjna - wycofane przez GIF

Jedna z serii kropli do nosa — nieswoistej szczepionki bakteryjnej — Polyvaccinum mite została wycofana z obrotu przez GIF. Przyczyną jest znalezione w jednej próbce zanieczyszczenie. Sprawdź, czy masz ten preparat w domu.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu kropli do nosa, nieswoistej szczepionki bakteryjnej o nazwie Polyvaccinum mite. W jednym z preparatów pochodzącym z serii tego preparatu (numer 01918002, data ważności 06.2020) znaleziono ciało stałe pływające po powierzchni. Podmiotem odpowiedzialnym wprowadzającym ten produkt do obrotu jest Instytut Biotechnologii Surowic i Szczepionek BIOMED S.A. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.

W uzasadnieniu napisano: „Do Głównego Inspektora Farmaceutycznego drogą elektroniczną wpłynęło sprawozdanie z badań przeprowadzonych przez narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny. Zgodnie z orzeczeniem zawartym w sprawozdaniu z badań nr 044/0061/19/LES/PBS próbka produktu leczniczego jest niezgodna ze specyfiką podmiotu odpowiedzialnego - w jednej z butelek ww. serii stwierdzono ciało stałe unoszące się na powierzchni zawiesiny. W związku ze stwierdzeniem wady jakościowej, o której mowa powyżej, GIF podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju wymienionej w sentencji decyzji serii produktu leczniczego Polyvaccinum mite.”

Polyvaccinum mite w postaci kropli do nosa jest szczepionką bakteryjną, która chroni przed nawracającymi zakażeniami górnych dróg oddechowych. Stosuje się ją zwykle w celu zapobiegania nawracającym zakażeniom górnych dróg oddechowych, a także w leczeniu wspomagającym zakażeń górnych dróg oddechowych. Szczepionka stymuluje układ odpornościowy, ponieważ zawiera nieżywe bakterie, które najczęściej wywołują zakażenia lub towarzyszą stanom zapalnym górnych dróg oddechowych.

Źródło: GIF