GIF wycofał silny lek przeciwbólowy dla chorych na nowotwory

21.01.2019 10:23
GF wycofuje z obrotu serię aerozolu do nosa
fot. Shutterstock

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu na terenie całej Polski serii aerozolu do nosa PecFent. Produkt ten wykorzystuje się w leczeniu bólu przebijającego u osób dorosłych z chorobą nowotworową. Dlaczego wycofano ten silny lek przeciwbólowy?

GIF wycofał z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy PecFent (Fentanylum) – aerozol do nosa, 400 mcg/dawkę. 

Chodzi o serię: 54304 z datą ważności: 10.2020

Podmiotem odpowiedzialnym jest firma Kyowa Klrin Holdings B.V., z siedzibą w Holandii. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.

W uzasadnianiu napisano, że do GIF wpłynęła informacja od Europejskiej Agencji Leków o podejrzeniu wystąpienia wady opakowania, która może skutkować brakiem szczelności opakowania. 

Decyzja GIF o wycofaniu preparatu

PecFent to opioidowy lek w formie aerozolu do nosa o działaniu przeciwbólowym zawierający fentanyl. Preparat wykorzystywany jest w leczeniu bólu przebijającego u dorosłych z chorobą nowotworową, którzy w ramach leczenia przewlekłego bólu nowotworowego poddawani są opioidowej terapii podtrzymującej. Fentanyl działa ok. 100 razy silniej niż morfina, ponieważ lepiej rozpuszcza się w tłuszczach i łatwiej przenika przez barierę krew-mózg. Efektem działania preparatu jest uspokojenie i znieczulenie.

gif

Źródło: gif.gov.pl