GIF wstrzymał sprzedaż leku na nadciśnienie i niewydolność serca

22.08.2018 11:37
GIF wstrzymał sprzedaż leku na nadciśnienie i niewydolność serca
fot. Shutterstock

Valzek, lek na nadciśnienie i niewydolność serca, został wstrzymany w obrocie. Decyzja GIF powoduje, że pacjenci nie będą mogli na razie kupić niektórych partii leku. Przyczyną wstrzymania leku w obrocie jest wada jakościowa zgłoszona przez samego producenta.

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował o wstrzymaniu w obrocie leku Valzek, wykorzystywanego w leczeniu nadciśnienia tętniczego i niewydolności serca.

GIF podjął decyzję po otrzymaniu zgłoszenia od samego producenta (Celon Pharma). Przyczyną wstrzymania leku w obrocie jest wada jakościowa. Zgłoszenie zostało dokonane ze względu na możliwe przekroczeniu dopuszczalnych wartości N-nitrozodimetyloaminy (NDMA) — substancji będącej składnikiem leku.

Główny Inspektor Farmaceutyczny po analizie posiadanego materiału dowodowego uznał, iż w interesie społecznym jest wstrzymanie w obrocie produktów leczniczych, co do których istnieje podejrzenie wady jakościowej i nadanie jej rygoru natychmiastowej wykonalności” — można przeczytać w decyzji wydanej przez GIF.

Które leki zostały wstrzymane w obrocie? Chodzi o tabletki Valzek, 160 mg.

Sprawdź, które partie leku zostały wstrzymane w obrocie

Kiedy GIF cofnie decyzję o wstrzymaniu leku?

Lek pozostanie wstrzymany w obrocie do momentu, aż badania laboratoryjne wykluczą wadę jakościową. Jeśli natomiast wada zostanie potwierdzona, GIF może zdecydować o całkowitym wycofaniu leku. Obecnie trwa oczekiwanie na raport końcowy z postępowania wyjaśniającego.

Co zrobić z zakupionym lekiem?

Pacjenci, którzy posiadają lek wstrzymany w obrocie, powinni jak najszybciej skonsultować się z lekarzem prowadzącym w celu ustalenia dalszego postępowania.

Zobacz także

Źródło: gif.gov.pl

________

zdrowie.radiozet.pl/nk