Uwaga! Kolejne antybiotyki wycofane z obrotu

Monika Piorun
03.04.2017 10:51
Uwaga! Kolejne antybiotyki wycofane z obrotu
fot. Levalox - kolejny wycofany lek

Główny Inspektor Sanitarny zdecydował wycofaniu środka Levalox oraz wstrzymaniu sprzedaży preparatu Rovamycine na terenie całego kraju.

Tabletki Levalox o numerze serii J66467 z datą ważności do października 2021 roku nie spełniły wymogów w zakresie prawidłowego uwalniania substancji czynnej levofloksacyny. Lek uważany jest za antybiotyk nowego typu, który stosowany jest przede wszystkim w przypadku stanów zapalnych dróg moczowych i gruczołu krokowego, zapalenia płuc, zatok, przewlekłego zapalenia oskrzeli (PoCHP) oraz zamian ropnych na skórze.

Zobacz także

Z kolei w przypadku tabletek Rovamycine o numerze serii N327 oraz dacie ważności do października 2019 stwierdzono nieprawidłowe oznakowanie opakowania zewnętrznego oraz nieprzetłumaczonej na język polski ulotki. Inspektorat zapewnił jednak, że w momencie wyjaśnienia wątpliwości dotyczących jakości i bezpieczeństwa stosowania leku, farmaceutyk ten powróci do aptek.

Antybiotyk Rovamycine polecany jest pacjentom cierpiącym na zakażenia bakteryjne wywołane przez drobnoustroje wrażliwe na spiramycynę, szczególnie podczas zakażenia dolnych i górnych dróg oddechowych, zapalenia gardła, migdałków, zatok przynosowych, ucha środkowego oraz ostrego zapalenia płuc i oskrzeli. Można go też stosować zapobiegawczo u pacjentów z toksoplazmozą wrodzoną, meningokowym zapaleniu opon mózgowych, zakażeń skórnych, chlamydii, kryptosporydiozy oraz stanów ropnych w jamie ustnej (ostrego lub wrzodziejącego martwiczego zapalenia dziąseł).  

Zrzut ekranu 2017-04-03 o 10.16.16 1
Zrzut ekranu 2017-04-03 o 10.21.51 1

___

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π