Lek na nadciśnienie tętnicze wycofany z obrotu [decyzja GIF]

16.06.2020 09:51
Lek na nadciśnienie wycofany z obrotu
fot. Shutterstock

Uwaga, GIF wycofuje z obrotu partię leku moczopędnego i obniżającego ciśnienie tętnicze. Okazuje się, że stwierdzono wadę jakościową, która może mieć wpływ na leczenie. Pacjenci, którzy mają w domu wskazaną partię leku, powinny go zwrócić do apteki.

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje z obrotu na terenie kraju produkt leczniczy Furosemidum Polfarmex. To lek o działaniu moczopędnym i obniżającym ciśnienie tętnicze wykorzystywany w leczeniu obrzęków spowodowanych zastoinową niewydolnością serca, obrzęków pochodzenia wątrobowego lub nerkowego, nadciśnienia tętniczego.

Chodzi o lek Furosemidum Polfarmex (Furosemidum), tabletki 40 mg

  • numer serii: 020320, termin ważności: 03.2023

Podmiotem odpowiedzialnym jest: Polfarmex S.A. z siedzibą w Kutnie.

Dlaczego wycofano Furosemidum Polfarmex?

GIF zdecydował o wycofaniu partii leku w związku ze zidentyfikowaniem wady jakościowej polegającej na stwierdzeniu w kartonie zbiorczym produktu leczniczego Nasen tabletki powlekane 10 mg, obecności kartoników jednostkowych produktu leczniczego FUROSEMIDUM POLFARMEX tabletki 40 mg.

ZOBACZ: Lek nasenny i uspokajający wycofany z obrotu. Stwierdzono wadę jakościową

Furosemidum Polfarmex jest lekiem moczopędnym i obniżającym ciśnienie, a Nasen to lek nasenny i uspokajający. Zamienne zażycie tych dwóch produktów leczniczych może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

Źródło: gov.pl