E-papierosy: dlaczego ludzie umierają? Jest przełom w śledztwie

20.11.2019 15:19
E-papierosy epidemia zachorowań
fot. Shutterstock

Ponad 40 zgonów, ponad 2 tys. hospitalizacji to aktualny bilans palaczy, którzy pochorowali się z powodu wapowania. Co się dzieje?

Elektroniczne papierosy znane są nie od dziś. Część ekspertów, m.in. z Amerykańskiego Towarzystwa Medycznego, widzi w nich niebezpieczny mix substancji prowadzący do uzależnienia, o trudnych do przewidzenia odległych skutkach dla zdrowia. Inni, jak Brytyjska Agencja Zdrowia, postulują, aby przepisywać je palaczom na receptę, ponieważ zawierają znacząco mniej substancji toksycznych od papierosów tradycyjnych. Niezależnie od tego, kto ma rację, fakt jest niepodważalny: za oceanem ludzie z powodu wapowania zaczęli nagle masowo umierać. Warto przyjrzeć się dlaczego.

E-papierosy uszkadzają płuca?

Amerykańska agencja rządu federalnego Stanów Zjednoczonych, wchodząca w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej, Centers for Disease Control and Prevention (CDC) ogłosiła przełom w śledztwie dotyczącym serii zgonów i nagłych zachorowań, związanych z używaniem e-papierosów.

Ostatnie badania laboratoryjne CDC próbek płynu pobranego z płuc 29 pacjentów z uszkodzeniem płuc związanym z używaniem e-papierosów (EVALI), z dziesięciu stanów, wykazały obecność octanu witaminy E, środka stosowanego do zagęszczania liquidów, zwłaszcza liquidów zawierających THC, we wszystkich próbkach pobranych od pacjentów.

Eksperci z CDC podkreślają, że choć wydaje się, że to octan witaminy E jest odpowiedzialny za EVALI, dowody nie są jeszcze wystarczające, aby wykluczyć udział innych chemikaliów w wybuchu epidemii. Kolejne wątki są badane, dlatego też należy uważnie śledzić wydawane komunikaty.

E-papierosy - zalecenia ekspertów

W związku z wybuchem epidemii chorób płuc związanych z używaniem elektronicznych papierosów za oceanem, amerykańska agencja Centers for Disease Control and Prevention wydała specjalne zalecenia dotyczące e-papierosów.

Zalecenia CDC dotyczące e-papierosów w dn. 19 listopada 2019 r.:

  1. CDC zaleca, żeby nie używać e-papierosów zawierających THC i urządzeń służących do wapowania.
  2. CDC zaleca, żeby nie kupować liquidów z niepewnych źródeł, od rodziny, przyjaciół, online.
  3. CDC zaleca, żeby na własną rękę nie modyfikować liquidów zakupionych w punktach detalicznych.
  4. Jedynym sposobem na uniknięcie ryzyka zdrowotnego, związanego z używaniem e-papierosów, jest powstrzymanie się od wapowania.
  5. Dorośli używający e-papierosów do rzucenia palenia nie powinni wracać do tradycyjnych papierosów; do rozważenia jest użycie zatwierdzonej przez FDA nikotynowej terapii zastępczej.
  6. Dorośli, którzy nadal używają e-papierosa powinni uważnie obserwować swój stan zdrowia i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek dolegliwości.

Niezależnie od trwającego dochodzenia:

  • Produkty do wapowania nie powinny być używane przez młodzież, młodych dorosłych i kobiety w ciąży.
  • Dorośli, którzy nie używają wyrobów tytoniowych, nie powinni używać produktów do wapowania.
  • Nie ma bezpiecznego produktu tytoniowego. Wszystkie wyroby tytoniowe, w tym e-papierosy, wiążą się z ryzykiem.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: cdc.gov