Lek na zakażenie oczu i uszu wycofany z obrotu (decyzja GIF)

26.06.2020 14:08
Lek na zakażenie uszu i oczu wycofany z obrotu
fot. Shutterstock

GIF wycofuje z obrotu na terenie kraju serię znanego leku stosowanego w leczeniu bakteryjnych zakażeń oczu i/lub uszu. Lek wycofano po stwierdzeniu wady jakościowej. Dowiedz się, o który lek chodzi i sprawdź, czy masz go w swojej apteczce. 

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje z obrotu na terenie Polski produkt Dicortineff. Jest to preparat złożony, zawierający leki przeciwinfekcyjne (gramicydynę i neomycynę) oraz lek z grupy kortykosteroidów (fludrokortyzon). Stosowany w leczeniu bakteryjnych zakażeń oczu i/lub uszu, ze współistniejącym stanem zapalnym.

Chodzi o lek Dicortineff (Neomycinum + Gramicidinum + Fludrocortisoni acetas) (2 500 j.jm + 25 j.m. + 1 mg)/ml, krople do oczu i uszu, zawiesina

  • numer serii: 01UI0319, data ważności: 21.03.2021

Podmiotem odpowiedzialnym są Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne POLFA S.A.

Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Dlaczego wycofano Dicortineff?

GIF został poinformowany przez podmiot odpowiedzialny o wyniku poza specyfikacją dla produktu leczniczego Dicortineff, w zakresie parametru octan fludrokortyzonu, otrzymanego w badaniach stabilności i potwierdzonego w próbie archiwalnej. 

W związku ze stwierdzeniem wady jakościowej Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju wskazaną wyżej serię leku.

Źródło: gov.pl