GIF wycofuje serię leku ograniczającego ryzyko złamań kości

Monika Piorun
05.04.2018 17:14
GIF wycofuje lek Desinobon
fot. East News

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował, że z obrotu ma zostać wycofana jedna z serii leku hamującego rozpad kości, polecanego przez onkologów klinicznych i ortopedów.

Z obrotu ma zostać wycofany preparat Desinobon (Acidum zoledronicum) 4 mg/5 ml w postaci koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji. Podmiotem odpowiedzialnym za lek jest Alvogen IPCo S.a.r.l.

Z powodu braku spełnienia wymagań jakościowych Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu jednej z serii leku. Chodzi o Desinobon o numerze serii:

  • PQ0629 z datą ważności do 31 marca 2020 roku.

Substancją czynną leku Desinobon jest kwas zoledronowy, który wiąże się z tkanką kostną i opóźnia tempo przebudowy kości. Jest polecany m.in. u pacjentów cierpiących na nowotwory, które mogą przyspieszać proces przebudowy tkanki kostnej i zwiększać uwalnianie wapna z kości (przy hiperkalcemii wywołanej chorobą nowotworową). Preparat stosuje się: 

  • w zapobieganiu powikłaniom kostnym, np. złamaniom u dorosłych pacjentów z przerzutami nowotworowymi do kości (rozsiewu nowotworu z pierwotnego miejsca występowania do kości)
  • w celu zmniejszenia stężenia wapnia we krwi dorosłych pacjentów w przypadkach, kiedy stężenie jest zwiększone z powodu obecności nowotworu.
Zrzut ekranu 2018-04-05 o 16.48.37

________

zdrowie.radiozet.pl/π