Zamknij

Chlorochina zwiększa ryzyko śmierci u pacjentów z COVID-19. WHO zawiesza badania

25.05.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 20:07

WHO zawiesza badania kliniczne związane z lekami antymalarycznymi stosowanymi w leczeniu COVID-19. Badanie opublikowane w magazynie "Lancet" wskazuje, że preparaty te zwiększają ryzyko chorób serca. Mogą również prowadzić do śmierci.

Chlorochina zwiększa ryzyko śmierci u pacjentów z COVID-19. WHO zawiesza badania
fot. Shutterstock

Leki antymalaryczne – tak reklamowane przez Donalda Trumpa jako leki chroniące przed koronawirusem SARS-CoV-2 – zwiększają ryzyko śmierci u pacjentów z COVID-19, infekcji wywoływanej przez te patogeny. Takie są wyniki największego – jak dotąd – badania klinicznego poświęconego chlorochinie oraz hydroksychlorochinie.
Badanie prowadzili naukowcy z Brigham and Women\'s Hospital w Bostonie. Jest ono największym tego typu badaniem dotyczącym chorych z COVID-19 i ma charakter obserwacyjny. Jego wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie "Lancet".

W badaniu analizowano 96 032 przypadki hospitalizowanych pacjentów (z 671 szpitali na sześciu kontynentach), z czego 14 888 osób otrzymało jakąś formę leczenia z wykorzystaniem leków przeciwmalarycznych. Na przykład hydroksychlorochiną, albo hydroksychlorochiną i antybiotykiem makrolidowym, albo chlorochiną lub chlorochiną i antybiotykiem makrolidowym.

Okazało się, że leczenie lekami przeciwmalarycznymi nie przynosi żadnych korzyści, a nawet wiąże się z ryzykiem pojawienia się problemów z sercem (m.in. arytmią serca). Może nawet prowadzić do śmierci. Na przykład w Brazylii przerwano w kwietniu tego typu leczenie po gwałtownym wzroście liczby zgonów wśród pacjentów, którzy otrzymali tego typu leki.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podjęła decyzję o zawieszeniu dalszych badań klinicznych związanych z chlorochiną i hydroksychlorochiną, przynajmniej do czasu, gdy Rada ds. Monitorowania Danych nie zweryfikuje wyników tych badań. Oczywiście te leki mogą być nadal stosowane w chorobach, które wskazano w ich specyfikacjach, czyli malarii oraz chorobach autoimmunologicznych.

loader

Źródło: Lancet/ AFP/ Insider