Benadryl Challange to nowy, bardzo groźny trend na Tik Toku

30.09.2020 15:55
Benadryl Challange na Tik Toku
fot. Shutterstock

Zaczęło się od niewinnych ''Ice Bucket Challenge'' i ''Mannequin Challange'', ale internetowym wyzwaniom nie ma końca. Są coraz bardziej dziwne, szalone i niebezpieczne, często zagrażają zdrowiu i życiu. Teraz służby ostrzegają przed groźnym ''Benadryl Challange'', który powtarzany jest przez nastolatków na Tik Toku.

FDA, czyli amerykańska Agencja Żywności i Leków wydała ostrzeżenie przed przyjmowaniem difenhydraminy (Benadrylu) w dawkach większych niż zalecane, po tym, jak co najmniej jeden nastolatek zmarł z powodu przedawkowania leku.

FDA bada doniesienia o nastolatkach, którzy byli hospitalizowani i zmarli po tym, jak wzięli udział w najnowszym wyzwaniu, zachęcającym młodzież do spożywania niebezpiecznej ilości tabletek przeciwhistaminowych. Chodzi o ''Benadryl Challange'' na Tik Toku.

''Benadryl Challange '' zagraża życiu 

Benadryl to lek przeciwhistaminowy na bazie difenhydraminy. Substancja ta po podaniu doustnym wchłania się szybko i niemal całkowicie. Przenika do ośrodkowego układu nerwowego. Benadryl stosuje się w ostrych stanach zapalnych spojówek w przebiegu sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia oczu lub podrażnienia spojówek przez stosowanie soczewek kontaktowych.

Bezpieczna dawka Benadrylu to zazwyczaj jedna lub dwie tabletki co 4-6 godzin, w zależności od wieku, a przyjęcie większej ilości leku niż zalecana może prowadzić do poważnych problemów z sercem, drgawek, śpiączki lub śmierci. Możliwe są również halucynacje, które wydają się celem wyzwania.

Niebezpieczne wyzwanie ''Bandryl Challange'' zachęca do przyjęcia dużej dawki tego leku w celu wywołania halucynacji i wykonania nagrania wideo. 

W sierpniu 15-latek zmarł po wykonaniu wyzwania ''Benadryl Challange'' na Tik Toku. Wcześniej Cook Children’s Medical Center w Fort Worth w Teksasie wydało ostrzeżenie dla rodziców o ''Benadryl Challange'' po przyjęciu na oddział trzech nastolatków, którzy przedawkowali ten lek w maju. Jeden z nastolatków trafił do szpitala po zażyciu 14 tabletek Benadrylu.

Chociaż Benadryl przyjmowany według zaleceń i pod kontrolą lekarza nie jest lekiem groźnym, to przyjmowanie nadmiernych ilości difenhydraminy jest niebezpieczne, ponieważ istnieje długa lista możliwych skutków ubocznych związanych z zatruciem tą substancją. W łagodnych przypadkach skutki uboczne obejmują senność, suchość w ustach, zaparcia i niezdolność do oddawania moczu, ale w ciężkich przypadkach można doświadczyć majaczenia, objawów psychozy, drgawek lub śpiączki. Przedawkowanie Benadrylu może prowadzić do śmierci.

Źródło: medpagetoday.com/healthline.com/cnn.com