Zamknij

Pastylki na infekcje ucha, gardła wycofane z obrotu. To produkt dla dzieci!

15.02.2019 16:39
Pastylki do ssania dla dzieci wycofane z obrotu
fot. Shutterstock

GIS wycofuje partię pastylek do ssania da dzieci. W badaniu stwierdzono obecność niedeklarowanych w składzie bakterii. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed spożywaniem wskazanego produktu. O które pastylki chodzi?

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie o wycofaniu z obrotu partii produktu Bactitis kids. To tabletki do ssania dla dzieci zalecane w nawracających infekcjach ucha, nosa, gardła, po przebytej anginie.

W badanych próbkach stwierdzono zagrożenie dla konsumentów. W uzasadnieniu GIS można przeczytać, że ,,W próbkach produktu badanego przez Narodowy Instytut Leków, na zlecenie Państwowej Inspekcji Sanitarnej, stwierdzono obecność niedeklarowanych w składzie bakterii Enterococcus faecium, Enterococcus gallinarum oraz zaniżonej w stosunku do deklarowanej w składzie zawartości bakterii Streptococcus salivariusZgodnie z oceną ryzyka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny może to stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi.

Chodzi o produkt:

  • Bactitis kids – dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego. Z datą ważności (która jest jednocześnie numerem partii): 12. 2020. Producentem jest Lek Pharma.

Producent podjął działania mające na celu wycofanie wskazanego wyżej produktu z rynku i poinformowanie o tym odbiorców. GIS przestrzega jednak, by nie spożywać wymienionego produktu. 

OSTRZEŻENIE_BACTIS-1140x520
fot.

Źródł: gis.gov.pl