Arechin znika z aptek. Co z chorymi, którzy przyjmują lek?

18.03.2020 13:50
Brakuje leku Arechin
fot. Shutterstock

Lek Arechin otrzymał oficjalnie nowe wskazanie, którym jest leczenie wspomagające w zakażeniach koronawirusami takimi jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2. Firma Adamed, która jest producentem leku, poinformowała, że cały zapas leku został przekazany Ministerstwu Zdrowia do dystrybucji w szpitalach. Lek znika również z aptek. Co zatem mają zrobić chorzy, którzy na co dzień ten lek przyjmują?

Arechin stosowany jest w dermatologii od wielu lat. Teraz gdy uzyskał dodatkowe wskazanie w leczeniu zakażeń koronawirusem, może go zabraknąć dla chorych, którzy wcześniej go przyjmowali.

Z tego powodu Polskie Towarzystwo Dermatologiczne opublikowało na swojej stronie wskazówki dla pacjentów, którzy stosują Arechin z powodu chorób dermatologicznych i mogą mieć trudności z dostępem do leku.

Warto wiedzieć, że produkcja leku Arechin wciąż trwa. Dlatego jest szansa, że bezposrednio po zabezpieczeniu najpilniejszych potrzeb osób zarażonych koronawirusem lek powróci do aptek. 

Arechin dla chorych na toczeń

Według danych Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego lek Arechin nie będzie najprawdopodobniej w najbliższym czasie dostępny w aptekach dla indywidualnych pacjentów, w tym dla pacjentów chorujących na toczeń.

Chorzy, którym skończy się zapas leku, powinni skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym, by ustalić alternatywne leczenie.

W większości przypadków kilkutygodniowa przerwa w leczeniu Arechiną nie wpływa znacząco na ogólny przebieg choroby, choć może wystąpić w tym czasie nasilenie objawów.

Arechin dla chorych na porfirię skórną późną

Lek Arechin w przypadku chorych na porfirię skórną późną jest stosowany poza wskazaniami rejestracyjnymi.

W przypadku braku dostępu do leku jedynym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do Szpitala z Oddziałem Dermatologicznym.

Arechin dla chorych na inne choroby dermatologiczne

Polskie Towarzystwo Dermatologiczne podaje, że chorzy na choroby dermatologiczne, którzy stosują lek Arechin, mogą od poniedziałku (16.03) pod adresem mailowym pacjenci@ptderm.pl uzyskać informacje na temat możliwości tymczasowego odstawienia leków. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Polskie Towarzystwo Dermatologiczne (ptderm.pl)