Żel do powiększania piersi wycofany. CZTERY LATA po interwencji lekarza

29.01.2020 12:43
Żel do powiększania piersi wycofany z obrotu

Popularny żel do powiększania piersi Los Deline, znany jako metoda Aquafilling, został oficjalnie wycofany z obrotu. Szokuje czas, jaki minął od zgłoszenia powikłań do wydania decyzji.

 - Jest postępowanie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych ws. wycofania z użycia żelu Los Deline używanego do zabiegów powiększania piersi - alarmowała w czerwcu 2019 roku reporterka Radia ZET Danka Woźnicka.

Pod koniec 2019 roku "Superwizjer" TVN pokazał historie kobiet okaleczonych nową metodą powiększania piersi - Aquafilling. Żel, najpierw pod nazwą Aquafilling, a od 2017 roku jako Los Deline, reklamowany był jako bezpieczna, naturalna i innowacyjna alternatywna do implantów, preparat całkowicie wchłanialny, w 98 proc. składający się z wody. Dziś wiele pacjentek walczy o zdrowie w szpitalach, a kolejne kilka tysięcy "żyje na tykającej bombie".

W decyzji Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, wydanej 27 stycznia 2020 roku, przeczytać można, że pierwsze doniesienia o powikłaniach pojawiły się już w 2016 roku. I były to doniesienia nie od pacjentek, zgłaszających delikatny dyskomfort, a od mazowieckiego konsultanta w dziedzinie chirurgii plastycznej dr. Bartłomieja Noszczyka, który informował o "zniszczeniu mięśnia piersiowego większego i mnogich nacieków w obrębie całej piersi, sięgających okostnej żeber", ale pismo nie spełniło wymogów formalnych, dotyczących "sposobu zgłaszania incydentów medycznych".

W międzyczasie produkt zmienił nazwę i przez kolejne cztery lata formalnie był w obrocie. Lista dolegliwości jakie wywołał przyprawia o ciarki na plecach:

  • ropnie,
  • przetoki,
  • niegojące się rany,
  • utrata możliwości karmienia piersią,
  • deformacje,
  • drętwienie rąk,
  • zbrylanie się preparatu i przemieszczanie w ciele.

"Proces usuwania preparatu z organizmu jest znacznie utrudniony, a w wielu przypadkach wręcz niemożliwy. Wedle danych przytaczanych w piśmiennictwie medycznym w części przypadków wystąpienia komplikacji po korekcji piersi preparatem Aquafilling konieczne było przeprowadzenie zabiegu mastektomii" - donosił prof. dr hab. n. med. Jerzy Strużyna, Prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, w piśmie skierowanym 17 września 2018 roku do Prezesa Urzędu Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

27 stycznia 2020 roku historia żelu do powiększania piesi w końcu dobiegła końca.

Uzasadnienie decyzji o wycofaniu produktu przeczytać można TUTAJ>>

Źródło: urlp.gov.pl