Zamknij

Aloes na czarnej liście GIS. Ma działanie rakotwórcze

26.09.2022 10:33

Aloes nie może już być stosowany w suplementach diety. Taką decyzję podjął Główny Inspektorat Sanitarny po wejściu w życie Rozporządzenia Komisji Europejskiej. Dowiedz się więcej.

Aloes
fot. Shutterstock

Zespół do spraw Suplementów Diety, działający przy Radzie Sanitarno-Epidemiologicznej GIS, od 2021 roku pracuje nad listą substancji i surowców roślinnych, które nie powinny być stosowane w suplementach diety. W ostatniej aktualizacji na "czarnej liście" znalazł się m.in. aloes.

Aloes - działanie rakotwórcze

Aloes na liście substancji zakazanych w suplementach diety to efekt wejścia w życie Rozporządzenia Komisji Europejskiej z dnia 18 marca 2021 r., zmieniającego dotychczasowe ustalenia dotyczące "gatunków roślin zawierających pochodne hydroksyantracenu oraz zmianami warunków stosowania preparatów z liści gatunków Aloe zawierających pochodne hydroksyantracenu".

Aloes od dawna znajdował się na celowniku Komisji Europejskiej. Na początku 2019 roku Zespół ds. Suplementów Diety GIS wydał Uchwałę nr 2/2019, ograniczającą możliwość stosowania aloesu w suplementach diety. Od tamtej pory stosować można było jedynie żel/pulpę z wewnętrznej części liści aloesu, pozbawiony antrazwiązków; bez związków hydroksyantracenowych; w preparatach nieprzekraczających zawartości 10mg/kg aloiny A i B; z wyraźnym ostrzeżeniem, że produkt nie jest dla dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Uchwała z 7 września 2022 r. (4/2022) uchyla uchwałę z 2019 r., sprawiając, że aloes ostatecznie trafia na listę substancji zakazanych w suplementach diety. Aloes to zresztą niejedyna nowość na liście. Na tym samym posiedzeniu zakazano również stosowania w suplementach diety kolejnych czterech substancji.

Nowe substancje zakazane w suplementach diety:

  • ewodiamina,
  • grupa selektywnych modulatorów receptora androgenowego (SARMs),
  • higenamina,
  • hordenina.

Źródło: GIS