Krople do oczu wycofane z obrotu. Stwierdzono wadę jakościową

14.07.2020 10:09
Krople do oczu wycofane z obrotu
fot. Shutterstock

GIF informuje o wycofaniu z obrotu serii kropli do oczu na alergię i nadciśnienie wenątrzgałkowe. Przyczyną tej decyzji jest stwierdzenie wady jakościowej. Dowiedz się, o które krople chodzi i dlaczego zostały wycofane.

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje z obrotu na terenie kraju krople do oczu Allergo - COMOD i Timo - COMOD firmy Ursapharm.

Allergo - COMOD to krople do oka (worka spojówkowego) o działaniu przeciwalergicznym stosowane w ostrym lub przewlekłym alergicznym zapaleniu spojówek, a Timo - COMOD to krople do oka z grupy beta-blokerów stosowane u chorych z nadciśnieniem wewnątrzgałkowym lub ze zwiększonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym w jaskrze z otwartym kątem przesączania.

GIF wycofuje:

Allergo - COMOD (Natrii cromoglicas), 20 mg/ml, krople do oczu, roztwór, butelka 10 ml

  • numer serii: 251774, termin ważności: 30.04.2022

Timo - COMOD 0,5% (Timololum), 5 mg/ml, krople do oczu, roztwór, butelka 10 ml

  • numer serii: 296072, data ważności: 20.06.2022

Dlaczego wycofano krople?

Krople zostały wycofane z powodu stwierdzenia wady jakościowej. Wytwórca otrzymywał reklamacje dotyczące niewłaściwej wielkości kropli lub braku możliwości podania kropli z dozownika, po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego okazało się, że nieprawidłowości wynikały z nieodpowiedniego montażu obudowy pompki dozownika.

Źródło: gif.gov.pl