Zamknij

Zażywasz kilka leków jednocześnie? Tak zminimalizujesz skutki uboczne

24.11.2022 10:25

Jedna trzecia seniorów w Polsce przyjmuje kilka różnych leków dziennie. Do tego dochodzą środki dostępne bez recepty. Tymczasem wielolekowość wiąże się z poważnymi konsekwencjami. NFZ przypomina: to szczególnie groźne dla starszych pacjentów. O czym pamiętać, gdy stosujemy różne leki?

Polipragmazja: jak łagodzić skutki wielolekowości?
fot. Shutterstock

W przypadku niektórych chorób jedynie łączenie kilku leków jednocześnie pomaga poprawić jakość życia pacjenta. Jednak stosowanie farmakoterapii niesie ryzyko niebezpiecznych interakcji i działań niepożądanych. Kto jest najbardziej zagrożony?

Polipragmazja: kogo dotyczy?

O polipragmazji, czyli wielolekowości, mówimy gdy pacjent przyjmuje co najmniej pięć różnych leków dziennie. Zwykle wielolekowość dotyczy osób chorujących na schorzenia przewlekłe, takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy niewydolność krążenia. Niestety, zjawisko starzenia się społeczeństwa i równoczesne wydłużanie się życia sprawiają, że polipragmazja pozostająca poza nadzorem jest zjawiskiem aktualnym i niebezpiecznym.

– Nasi seniorzy często posiadają w domu arsenał leków. Warto, aby co najmniej raz na pół roku specjalista medyczny dokonał przeglądu tych leków – mówi dr Honorata Błaszczyk, specjalista medycyny rodzinnej. Apeluje do wszystkich, aby przed zakupem kolejnego leku, zastanowić się i sprawdzić czy na pewno potrzebny jest nam ten lek.

Jak łagodzić skutki polipragmazji? 5 ważnych kroków

Niebezpieczeństwo związane z polipragmazją wzrasta proporcjonalnie do ilości zażywanych leków. Niebezpieczeństwo niepożądanych interakcji może wzrosnąć w przypadku jednoczesnego stosowania:

  • 2 leków o 5%
  • 5 leków o 50%
  • 8 więcej nawet do 100%

Z myślą o rosnącym zagrożeniu, NFZ opublikowało  pięć zasad, które zmniejszają ryzyko niepożądanych skutków ubocznych przyjmowania kilku leków na raz. Oto one:

  • Zawsze miej przy sobie aktualny spis leków wraz z dawkami. W spisie powinny znajdować się wszystkie preparaty, łącznie z suplementami diety i lekami kupowanymi bez przepisu lekarza.
  • Kiedy idziesz do lekarza (każdego) pokaż mu aktualny spis swoich leków.
  • Każdorazowo informuj swojego głównego lekarza prowadzącego o innych wizytach i o wynikających z nich zaleceniach. Nawet nie pytany, informuj lekarzy wszystkich specjalności o tym, że leczysz się przewlekle.
  • Nie zażywaj leków polecanych przez sąsiada czy rodzinę, bez konsultacji z Twoim lekarzem. To co im pomogło, Tobie może zaszkodzić. Dobrym przykładem są leki przeciwbólowe i przeciwprzeziębieniowe o różnych nazwach handlowych i podobnym składzie, których łączne stosowanie może doprowadzić do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
  • Przyjmowanie licznych leków bywa konieczne. Czasem ratuje życie. Zawsze może wywołać trudne do przewidzenia powikłania.

Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest najważniejsze, dlatego zawsze informuj swojego lekarza o zażywanych lekach. Czytaj dokładnie ulotki dołączone do przyjmowanych leków. Jeśli czegoś nie rozumiesz, warto poprosić o wyjaśnienie farmaceutę.

Źródło: nfz.gov.pl