Zamknij

Antydepresanty mają skutki uboczne. Co robić, gdy się pojawią?

16.11.2022
Aktualizacja: 16.11.2022 13:44

Leki antydepresyjne, jak większość leków, mogą powodować działania niepożądane. Jednak nie wszyscy przyjmujący antydepresanty ich doświadczą. U każdego pacjenta skutki uboczne mogą być też inne i mieć różne nasilenie. Pojawienie się ich wcale nie oznacza, że należy przerwać leczenie. To możesz zrobić, jeśli nie czujesz się dobrze po antydepresantach.

Skutki uboczne antydepresantów
fot. Shutterstock
 1. Kiedy pojawiają się skutki uboczne antydepresantów?
 2. Jakie są skutki uboczne leków antydepresyjnych?
 3. Czym grozi nagłe odstawienie leków antydepresyjnych?
 4. Jak sobie radzić ze skutkami ubocznymi antydepresantów?

W Polsce na różne rodzaje depresji cierpi ponad 1,5 miliona osób, a większość z nich przyjmuje leki antydepresyjne. Na szczęście udowodniono już, że takie leki nie uzależniają, choć, niestety, oprócz tego, że są skuteczne w walce z depresją mogą też powodować działania niepożądane, które jednak przemijają. Co ważne, antydepresanty nie działają natychmiast, czyli w ciągu kilku godzin od zażycia (jak np. tabletka przeciwbólowa) – na pozytywne skutki i poprawę stanu psychicznego trzeba poczekać nawet kilka tygodni. Inaczej jest ze skutkami ubocznymi.

Kiedy pojawiają się skutki uboczne antydepresantów?

Efekt antydepresyjny zwykle pojawia się po 2-6 tygodniach leczenia, ale skutki uboczne mogą wystąpić już na samym początku terapii, zazwyczaj w pierwszym tygodniu. Skutki uboczne mogą zniechęcać, jednak niezwykle ważne jest, by dać lekowi czas i szansę na pozytywne zadziałanie. Wiele skutków ubocznych ustępuje w ciągu kilku dni lub tygodni.

Warto też pamiętać, że leczenie antydepresantami trwa zwykle od 4 do 9 miesięcy, czasem konieczne jest przyjmowania ich nawet dłużej. Leków przeciwdepresyjnych nie można więc odstawić, gdy tylko nastąpi poprawa – nie tylko zwiększa to ryzyko nawrotu depresji, ale też nagłe zaprzestanie przyjmowanie może spowodować wystąpienie bardzo nieprzyjemnych objawów. Wszystko powinno dziać się pod kontrolą lekarza.

Jakie są skutki uboczne leków antydepresyjnych?

Jak wszystkie leki, także antydepresanty mogą mieć potencjalne działania niepożądane. Do najczęstszych skutków ubocznych należą:

 • mdłości
 • suchość w ustach
 • zawroty głowy
 • niskie ciśnienie krwi
 • zaparcia
 • przybieranie na wadze
 • zaburzenia sprawności seksualnej.

Takie objawy zwykle przemijają. Jeśli tak się nie dzieje, najlepiej porozmawiać o tym ze swoim lekarzem.

Czym grozi nagłe odstawienie leków antydepresyjnych?

Niezwykle istotne jest to, by nagle nie przerywać przyjmowania antydepresantu. Może to spowodować jeszcze gorsze objawy niż skutki uboczne, które się pojawiły. Mogą to być:

 • problemy trawienne (nudności, biegunka)
 • zaburzenia snu (koszmary senne, bezsenność)
 • bóle i zawroty głowy
 • uczucie przypominające porażenie prądem.

W przypadku skutków ubocznych i myśli o odstawieniu antydepresantu, najlepiej umówić się na wizytę u lekarza, który przepisał lek. Warto omówić swoje obawy i zdecydować, czy możliwe jest zmniejszenie dawki lub zmiana leku. Zmiana również powinna być stopniowa, by uniknąć nieprzyjemnych objawów.

Jak sobie radzić ze skutkami ubocznymi antydepresantów?

Działanie niepożądane nie muszą, choć mogą wystąpić. Choć leki przeciwdepresyjne mają ich wiele, to zwykle udaje się znaleźć taki preparat, który jest skuteczny i ma łagodne skutki uboczne (albo u danej osoby nie ma ich wcale). Większość z nich jest przemijająca, a z niektórymi można próbować sobie poradzić.

 • W przypadku mdłości lub suchości w ustach warto zwiększyć ilość wypijanej wody, żuj gumy bez cukru lu sięgaj po cukierki zwiększające wydzielanie śliny
 • Jeśli pojawiły się zawroty głowy czy niskie ciśnienie, polecana jest umiarkowana aktywność fizyczna, a także naprzemienne prysznice ciepło-zimno.
 • W przypadku zatwardzenia (zaparć) należy zwiększyć ilość wypijanej wody, jeść produkty bogate w błonnik, ćwiczyć.
 • Niektóre leki mogą powodować przybieranie na wadze – w takim wypadku warto postarać się jeść zdrowo, ale zmniejszyć porcje, zaleca się też podjęcie aktywności fizyczne, którą może być nawet chodzenie.
 • W przypadku zaburzeń funkcji seksualnych najlepiej jest skonsultować się z lekarzem w sprawie zmniejszenia dawki lub zmiany leku przeciwdepresyjnego. Lekarz może też zalecić przyjmowanie leków przywracających sprawność seksualną.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: Materiały projektu iFightDepression finansowanego i realizowanego przez European Alliance Against Depression, Unię Europejską, National Suicide Research Foundation, Akademię Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej / Forum Przeciw Depresji