Zamknij

Najpopularniejszy lek przeciwbólowy może wywoływać ryzykowne zachowania

16.11.2022 14:27

Ludzie, którzy zażywają popularny lek przeciwbólowy są bardziej skłonni do podejmowania ryzykownych zachowań - twierdzą naukowcy. Okazuje się, że stosowana powszechnie substancja może powodować, że w ludziach słabnie strach, a wzmacnia brawura.

Paracetamol
fot. Shutterstock

Jeden z najczęściej przyjmowanych środków przeciwbólowych na świecie może, zdaniem naukowców, wywoływać poważne skutki uboczne. Acetaminofen, znany również jako paracetamol i sprzedawany m.in. pod nazwą Tylenol i Panadol, zwiększa u ludzi podatność na ryzykowne działania.

- Wydaje się, że acetaminofen sprawia, że ludzie odczuwają mniej negatywnych emocji, gdy rozważają ryzykowne działania – po prostu nie czują się tak przestraszeni – wyjaśnił neurobiolog Baldwin Way z The Ohio State University. - Biorąc pod uwagę, że prawie 25 proc. populacji w Stanach Zjednoczonych co tydzień przyjmuje acetaminofen, zmniejszone postrzeganie ryzyka i zwiększone podejmowanie ryzyka może mieć istotny wpływ na społeczeństwo - dodał specjalista.

Inne badania również sugerują, że wpływ acetaminofenu na zmniejszenie bólu rozciąga się także na różne procesy psychologiczne, zmniejszając wrażliwość uczuciową ludzi i empatię, a nawet osłabiając funkcje poznawcze.

Paracetamol może skłaniać do podejmowania ryzyka

W serii eksperymentów z udziałem ponad 500 studentów naukowcy zmierzyli, w jaki sposób pojedyncza dawka 1000 mg acetaminofenu (maksymalna pojedyncza dawka dla dorosłych) losowo przydzielona uczestnikom wpłynęła na podejmowanie przez nich ryzykownych zachowań, w porównaniu z osobami, którym podano placebo.

Podczas eksperymentu uczestnicy musieli napompować nienadmuchany balon na ekranie komputera, a każda pojedyncza pompka zarabiała wyimaginowane pieniądze. Ich instrukcje polegały na tym, aby zarobić jak najwięcej wyimaginowanych pieniędzy, pompując balon tak bardzo, jak unikając jego pęknięcia - wtedy straciliby wszystkie pieniądze.

Wyniki pokazały, że studenci, którzy przyjmowali acetaminofen, podejmowali znacznie większe ryzyko podczas ćwiczeń, w porównaniu z bardziej ostrożną i konserwatywną grupą placebo. Ogólnie rzecz biorąc, osoby przyjmujące acetaminofen mocniej pompowały swoje balony (które później pękały) niż grupa kontrolna.

Oprócz ćwiczeń z balonem uczestnicy badania wypełniali również ankiety, oceniając poziom ryzyka, jaki postrzegali w różnych hipotetycznych scenariuszach, takich jak: obstawianie zakładu na wydarzenie sportowe, skok na bungee z wysokiego mostu lub jazda samochodem bez pasów bezpieczeństwa. W jednym z badań spożycie acetaminofenu wydawało się zmniejszać postrzegane ryzyko w porównaniu z grupą kontrolną, chociaż w innym podobnym badaniu nie zaobserwowano tego samego efektu.

Na podstawie średniej wyników z różnych testów zespół doszedł do wniosku, że istnieje związek między przyjmowaniem acetaminofenu a wyborem większego ryzyka, nawet jeśli obserwowany efekt może być niewielki.

Źródło: "Effects of acetaminophen on risk taking" -  Alexis Keaveney, Ellen Peters, Baldwin Way (Social Cognitive and Affective Neuroscience, Volume 15, Issue 7, July 2020, Pages 725–732)