Zamknij

Objawy przedawkowania Ibuprofenu. Nie lekceważ ich

09.11.2022
Aktualizacja: 09.11.2022 16:29

Leki przeciwbólowe z Ibuprofenem można kupić w każdej aptece, w sklepie spożywczym i na stacji benzynowej. Są łatwo dostępne, stosunkowo tanie i wykazują szybkie działanie. Z tego powodu są często nadużywane. Sprawdź, jakie są objawy przedawkowania Ibuprofenu. Dowiedz się, jakie skutki może mieć przyjmowanie dużych dawek tego typu leków.

Objawy przedawkowania Ibuprofenu
fot. Shutterstock

Ibuprofen to niesteroidowy lek przeciwzapalny o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Ibuprofen zmniejsza obrzęk, poprawia ruchomość stawów i usuwa uczucie zdrętwienia. Hamuje też agregację płytek krwi, zmniejsza krzepliwość krwi. Wykazuje działanie przeciwbólowe, które pojawia się po ok. 30 minutach i utrzymuje się przez kilka godzin.

Ten związek chemiczny obecny jest w wielu popularnych lekach, między innymi w takich preparatach jak Ibuprom, Nurofen, Ibum, Metafen, czy Ibalgin. Ze względu na łatwą dostępność, szeroki zakres działania i stosunkowo niską cenę produktów, Ibuprofen jest często nadużywany. W przypadku nieodpowiedniego stosowania leków z Ibuprofenem - nadużywania tej substancji lub łączenia jej z niektórymi lekami - może ona wykazywać działanie toksyczne.

Objawy przedawkowania Ibuprofenu. Nie wolno ich lekceważyć

Ibuprofen, jak każdy lek, jeśli jest przyjmowany w dużych dawkach przez długi czas, może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Według "Medline Plus" strony publikującej informacje dla pacjentów brytyjskiej ochrony zdrowia (NHS), nadużywanie leków z Ibuprofenem może wywoływać skutki przeciwne do zamierzonych, w tym m.in. bóle głowy i brzucha. Częste stosowanie tego typu środków lub jednorazowe przedawkowanie Ibuprofenu może wywołać wrzody oraz krwawienie z przewodu pokarmowego. Objawy mogące wskazywać na przedawkowanie Ibuprofenu powinny skłonić do odstawienia leków zawierających tę substancję, oraz do kontaktu z lekarzem.

Objawy, które mogą wskazywać na nadużywanie/przedawkowanie leków z Ibuprofenem:

Poważne skutki uboczne związane z nadużywaniem Ibuprofenu obejmują: ciemny stolec, krwiste wymioty (to objawy krwawienia z przewodu pokarmowego), obrzęk kostek, krew w moczu lub bezmocz (objawy problemów z nerkami). W rzadkich przypadkach stosowanie leków z Ibuprofenem w dużych dawkach może powodować owrzodzenia i krwawienie wewnętrzne.

Warto wiedzieć

Dawkowanie Ibuprofenu

Zanim zażyjesz lek, dokładnie przeczytaj ulotkę dołączoną do jego opakowania. Przestrzegaj zasad dawkowania - przyjmuj lek w odpowiednich dawkach i odstępach czasu lub stosuj się do zaleceń lekarza.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.