Zamknij

Częste zażywanie paracetamolu może zmieniać psychikę. Odkryto, w jaki sposób

22.11.2022 08:29

Regularne sięganie po paracetamol jest niebezpieczne nie tylko dla naszego ciała, ale i ducha. Według naukowców wystarczy nawet niewielka dawka leku, by zmieniło się nasze zachowanie.

Paracetamol może zmieniać zachowanie. Nowe badania
fot. Shutterstock

Środki przeciwbólowe można kupić w każdym sklepie. Sięganie po leki dostępne bez recepty to najlepszy sposób by szybko pozbyć się dolegliwości bólowych, ale na tym kończą się ich zalety. Niestety, taka doraźna pomoc, stosowana zbyt często, może nam bardzo zaszkodzić. Nie chodzi tylko o tzw. polekowy ból głowy czy inne dolegliwości fizyczne, ale też stan naszej psychiki. Według naukowców, paracetamol wpływa na nasze zachowanie, nawet jeśli zażywamy dawki zalecane przez producenta.

Paracetamol a psychika: najczęstsze skutki uboczne

Badania opublikowane niedawno w piśmie Social Cognitive and Affective Neuroscience wykazały, że już 1000 mg paracetamolu może wpływać na nasze osądy i decyzje. Okazuje się, że im więcej go zażywamy, tym chętniej podejmujemy ryzykowne decyzje. I nie dotyczy to jedynie względnie bezpiecznych zachowań, ale też sytuacji, które mogą być ryzykowne dla zdrowia i życia. Naukowcy wskazują, że osoby przyjmujące paracetamol w nadmiarze, chętniej uprawiają sporty ekstremalne, ale też decydują się na niebezpieczne zachowania, takie jak jazda samochodem bez zapiętych pasów. Po paracetamolu nie bierzemy pod uwagę wszystkich “za” i “przeciw”.

– Pod względem emocjonalnym jest się mniej „rozkołysanym”. To znaczy: emocjonalnie nie jesteś ani pozytywnie, ani negatywnie zaangażowany w daną sytuację. Jeśli ktoś cierpi, nie uczestniczy się w tym wewnętrznie tak bardzo. Podobnie, gdy ktoś się cieszy –  mówi terapeuta Gerhard Mueller-Schwefe z Centrum Leczenia Bólu i Paliatywnego w Goeppingen.

Paracetamol może też zmniejszać poziom empatii i osłabiać funkcje poznawcze. U niektórych osób substancja ta łagodzi uczucie lęku.  Badacze podkreślają jednak, że konieczne są dalsze prace na ten temat.
Paracetamol należy zażywać jak najrzadziej. Zalecana pojedyncza dawka paracetamolu u pacjentów pełnoletnich wynosi 500-1000 mg. Lek można przyjmować 3-4 razy na dobę. Jeśli to możliwe, ograniczajmy jego stosowanie.

Niestety, zdarza się, że tabletki są zażywane jedna po drugiej: wierzymy, że im więcej leku weźmiemy, tym lepiej on zadziała. Niestety, efekty mogą być zupełnie inne. Oprócz tego, że paracetamol wpływa na psychikę, stosowanie leku w nadmiarze wiąże się z ryzykiem przedawkowania. Paracetamol jest metabolizowany w wątrobie do toksycznego produktu ubocznego zwanego N-acetylo-p-benzochinoimina (NAPQI), dlatego zażywanie go w większych ilościach może prowadzić do uszkodzenia organu. Objawy przedawkowania paracetamolu, to najczęściej:

  • silne bóle brzucha
  • wzmożona potliwość
  • bladość
  • zmęczenie, osłabienie

Źródło: A.Keaveney, E. Peters, B.Way, Effects of acetaminophen on risk taking, Social Cognitive and Affective Neuroscience, 2020, 725–732; Varrassi G, Müller-Schwefe G, Pergolizzi J, et al. Pharmacological treatment of chronic pain – the need for change. Curr Med Res Opin. 2010;26(5):1231–1245