Lista zamienników leków: Euthyrox, Glucophage, Clexane, Metformax

11.07.2019
Aktualizacja: 30.07.2019 21:15
Lista zamienników leków: Euthyrox, Glucophage, Clexane, Metformax

Naczelna Izba Lekarska apeluje do ministra zdrowia, a aptekarze ostrzegają, że zaczyna brakować preparatów dla osób cierpiących między innymi na nadciśnienie, choroby tarczycy, astmę, alergie i cukrzycę. Zaczyna brakować również leków onkologicznych i neurologicznych. Pacjenci sięgają po zamienniki. 

Euthyrox, Glucophage, Clexane, Metformax: zamienniki leków 

Euthyrox N 50. Lek stosowany w leczeniu tarczycy. Proponowany zamiennik: Letrox 50, tabletki.

Euthyrox N 75.  Proponowany zamiennik: Letrox 75, tabletki.

Przeczytaj: Euthyrox a tycie. Czy leki na tarczycę powodują zwiększenie masy ciała? 

Glucophage XR, nazwa międzynarodowa: Metformini hydrochloridum Symformin XR (Metformin XR SymPhar), zamiennik proponowany przez OSOZ: Symformin XR (Metformin XR SymPhar). 

Kiedy stosujemy lek Symformin XR (Metformin XR SymPhar)? Leczenie cukrzycy typu 2 u dorosłych, zwłaszcza u pacjentów z nadwagą, gdy za pomocą diety i ćwiczeń fizycznych nie można uzyskać prawidłowej kontroli glikemii. Symformin XR można stosować w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi lub z insuliną.

Clexane, roztwór do wstrzykiwania, nazwa międzynarodowa: Enoxaparinum natricum, zamiennik proponowany przez OSOZ: Neoparin.

Metformax SR 500, nazwa międzynarodowa: Metformini hydrochloridum, zamiennik proponowany przez OSOZ: Symformin XR (Metformin XR SymPhar), Glucophage XR.

Kiedy stosujemy lek Symformin XR (Metformin XR SymPhar)? Leczenie cukrzycy typu 2 u dorosłych, zwłaszcza u pacjentów z nadwagą, gdy za pomocą diety i ćwiczeń fizycznych nie można uzyskać prawidłowej kontroli glikemii. Symformin XR można stosować w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi lub z insuliną .

Kiedy stosujemy lek Glucophage XR? Leczenie cukrzycy typu 2 u dorosłych, zwłaszcza u pacjentów otyłych, gdy za pomocą ściśle przestrzeganej diety i ćwiczeń fizycznych nie można uzyskać prawidłowego stężenia glukozy we krwi. GLUCOPHAGE XR można stosować w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi lub z insuliną.

Należy pamiętać, że nie wszystkie preparaty, które są odpowiednikami niektórych leków również nie są łatwe do zdobycia. W dodatku konkretne dawkowanie danego preparatu może być niezastępowalne. Chory powinien ponownie udać się do lekarza, aby ten zmienił przepisane leki i ich dawki.

Zdarza się, że brakuje zamiennika. Dzieje się tak z dwóch głównych powodów: ochrony patentowej lub ze względów ekonomicznych. Jeśli sprzedaż leku oryginalnego jest zbyt niska, nie produkuje się zamiennika. 

Ważna informacja

Dane zamieszczone w serwisie mają charakter informacyjny, nie zastępują przepisów prawa i nie mogą być podstawą do jakichkolwiek roszczeń. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących zażywanych leków, prosimy o skontaktowanie się z lekarzem lub farmaceutą.

Zamienniki leków: czy bezpieczne? 

Pacjent ma prawo wyboru – zamiast leku oryginalnego może kupić zamiennik. Najpierw powinien wiedzieć, czym są zamienniki. Leki-zamienniki nazywamy generykami lub lekami odtwórczymi; w dużym skrócie możemy je nazwać kopiami leków oryginalnych. Lek generyczny, lek odtwórczy to określenie leku będącego zamiennikiem leku oryginalnego, zawierającym tę samą substancję czynną. Leki generyczne, aby mogły być wprowadzone do obrotu, muszą mieć udowodniony:

  • ten sam skład, muszą zawierać tę samą ilość substancji aktywnej. Mogą zawierać jednak inne substancje pomocnicze, pod warunkiem, że nie zmieniają one właściwości leku i nie wpływają na skuteczność,
  • tę samą postać,
  • tę samą dostępność biologiczną (biodostępność),
  • takie samo działanie farmakologiczne.

Ważna informacja

Zamienniki są lekami odtwórczymi. Zawierają tę samą substancję czynną w tej samej dawce, mogą się jedynie różnić substancjami pomocniczymi.

Źródło: Kierunek Farmacja, kontakt24