Zamknij

Viregyt K na COVID-19? Pacjenci szukają w aptekach leku z amantadyną

30.10.2020 12:22

Farmaceuci zgłaszają wzrost zainteresowania amantadyną, a w szczególności lekiem z chlorowodorem amantadyny, stosowanym w leczeniu choroby Parkinsona i zakażania wirusem grypy typu A. Zainteresowanie substancją jest spowodowane publikacją jednego z lekarzy. Dowiedz się, dlaczego pacjenci szukają tego leku w aptekach.

Leki z amantadyną w aptece
fot. Shutterstock

Portal mgr.farm donosi o sygnałach napływających od farmaceutów, którzy zgłaszają, że w ostatnich dniach trafia do nich coraz więcej zapytań o dostępność leku Viregyt K. 

Dlaczego lek o działaniu przeciwwirusowym i przeciwparkinsonowskim zyskał taką popularność? Najprawdopodobniej jest to trend wywołany publikacją pediatry z przychodni w Przemyślu, który twierdzi, że ''można wyleczyć COVID-19 w 48'' za pomocą amantadyny, substancji, która znajduje się m.in. w leku Viregyt K.

Amantydyna na COVID-19?

Włodzimierz Bodnar, pediatra i specjalista chorób płuc opublikował na stronie przychodni z Przemyśla artykuł, w którym opisuje, że za pomocą Viregytu K możliwe jest wyleczenie COVID-19 w 48 godzin. W artykule tym lekarz przekonuje, że ma udokumentowane 100 przypadków wyleczeń stosowaną przez siebie metodą.

– Obecnie sam jestem w okresie rekonwalescencji i na kwarantannie po przeżyciu ciężkiego ataku COVID-19 (potwierdzony testem RT-PCR). Mam 59 lat i ze względów kardiologicznych należałem do wysokiej grupy ryzyka. Stosując moją metodę leczenia, objawy zaczęły się cofać po 48 godzinach od rozpoczęcia leczenia – pisze Włodzimierz Bodnar.

Lekarz w artykule przekonuje, że od miesięcy przesyła informacje o swoim sposobie leczenia do Ministerstwa Zdrowia i ekspertom, jednak bez większego odzewu.

O właściwościach amantadyny i wskazaniach do jej stosowania pisaliśmy w artykule: Amantadyna: właściwości, wskazania, przeciwwskazania. Czy leczy z COVID-19? 

Wzrost zainteresowania amantadyną

Artykuł na stronie przychodni przeczytało już kilkaset tysięcy osób, a tekst jest regularnie aktualizowany o kolejne informacje lekarza.

Według informacji mgr.farm coraz więcej pacjentów zgłasza się do aptek w poszukiwaniu Viregytu K.

Potwierdzają to także dane, zebrane przez GdziePoLek:

Źródło: mgr.farm