Zamknij

Viregyt K będzie reglamentowany. MZ wprowadza limit na amantadynę

01.12.2020 18:21
Apteka
fot. Shutterstock

Od 1 grudnia 2020 roku lek na Parkinsona Viregyt K będzie w aptekach reglamentowany. Oznacza to, że będą go mogły kupić jedynie osoby, których obejmują wskazania. Dlaczego Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na taki krok? Wszystko przez wpis pewnego lekarza...

Lek Viregyt K bije ostatnio rekordy popularności. Wszystko za sprawą publikacji lekarza z Przemyśla.

Włodzimierz Bodnar pediatra i specjalista chorób płuc opisał, że za pomocą Viregytu K możliwe jest wyleczenie COVID-19 w 48 godzin. W swoim artykule lekarz przekonywał, że ma udokumentowane 100 przypadków wyleczeń stosowaną przez siebie metodą i kolejnych przypadków codziennie przybywa.

Przeczytaj więcej o tej sprawie: Czy amantadyna leczy z COVID-19?

Substancją czynną preparatu Viregyt K jest amantadyna (w postaci chlorowodorku amantadyny). Włodzimierz Bodnar twierdzi, że to amantadyną ze względu na działanie przeciwwirusowe, jest skuteczna w leczeniu COVID-19.

Do tej pory nie potwierdzono oficjalnie skuteczności amantadyny w leczeniu choroby wywoływanej koronawirusem SARS-CoV-2.

Viregyt K tylko dla wybranych pacjentów

Od 1 grudnia Ministerstwo Zdrowia wprowadza ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta, dotyczące leku Viregyt K.

MZ ogranicza ilość wydawanego leki w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym na jednego pacjenta do liczby nie większej niż 3 opakowania na 30 dni.

Lek tan może być ordynowany i wydawany wyłącznie we wskazaniach objętych refundacją, czyli:

Oznacza to, że pacjenci nie będą mogli kupić leku w aptece z innych powodów, niż wskazane powyżej.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mgr.farm, Obwieszczenie ministra zdrowia