Zamknij

Viregyt K będzie reglamentowany. MZ wprowadza limit na amantadynę

01.12.2020 18:21

Od 1 grudnia 2020 roku lek na Parkinsona Viregyt K będzie w aptekach reglamentowany. Oznacza to, że będą go mogły kupić jedynie osoby, których obejmują wskazania. Dlaczego Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na taki krok? Wszystko przez wpis pewnego lekarza...

Apteka
fot. Shutterstock

Lek Viregyt K bije ostatnio rekordy popularności. Wszystko za sprawą publikacji lekarza z Przemyśla.

Włodzimierz Bodnar pediatra i specjalista chorób płuc opisał, że za pomocą Viregytu K możliwe jest wyleczenie COVID-19 w 48 godzin. W swoim artykule lekarz przekonywał, że ma udokumentowane 100 przypadków wyleczeń stosowaną przez siebie metodą i kolejnych przypadków codziennie przybywa.

Przeczytaj więcej o tej sprawie: Czy amantadyna leczy z COVID-19?

Substancją czynną preparatu Viregyt K jest amantadyna (w postaci chlorowodorku amantadyny). Włodzimierz Bodnar twierdzi, że to amantadyną ze względu na działanie przeciwwirusowe, jest skuteczna w leczeniu COVID-19.

Do tej pory nie potwierdzono oficjalnie skuteczności amantadyny w leczeniu choroby wywoływanej koronawirusem SARS-CoV-2.

Viregyt K tylko dla wybranych pacjentów

Od 1 grudnia Ministerstwo Zdrowia wprowadza ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta, dotyczące leku Viregyt K.

MZ ogranicza ilość wydawanego leki w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym na jednego pacjenta do liczby nie większej niż 3 opakowania na 30 dni.

Lek tan może być ordynowany i wydawany wyłącznie we wskazaniach objętych refundacją, czyli:

Oznacza to, że pacjenci nie będą mogli kupić leku w aptece z innych powodów, niż wskazane powyżej.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mgr.farm, Obwieszczenie ministra zdrowia