Zamknij

Tym nie popijaj leków. Czarna lista napojów

02.11.2021
Aktualizacja: 02.11.2021 14:53

Większość osób przyjmuje leki niemal mechanicznie. Popija tabletki i kapsułki płynem, który znajduje się w zasięgu ręki. Czasami jest to poranna kawa, czasami wieczorna herbata z cytryną, a nawet energetyk. To duży błąd. To, czym popijamy leki, ma ogromne znaczenie. Wyjaśniamy, które napoje nie nadają się do popijania leków.

Czym popijać leki
fot. Shutterstock

Czym popijać leki?  

Wszystkie leki najlepiej popijać szklanką wody mineralnej niegazowanej w temperaturze pokojowej. Takie rozwiązanie jest najbezpieczniejsze, bo w żaden sposób nie wpływa na działanie leku

Niektóre leki wymagają spożycia większej ilości płynu, inne mniejszej. Płyn wspomaga rozpad tabletki i przyspiesza jej działanie, dlatego przez zażyciem preparatu warto przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania.

Czym nie popijać leków?

Leków nie wolno popijać czymkolwiek. Jeśli wiesz, że musisz połknąć lek, postaraj się mieć dostęp do wody. Niektóre napoje negatywnie wpływają na działanie leku — mogą potęgować lub zmieniać działanie preparatów.

Szczególnie niebezpieczne może być popijanie leków:

Alkoholem, który może być metabolizowany w wątrobie, tak samo jak leki, co może powodować, że zarówno lek, jak i alkohol będą walczyć ze sobą o enzymy, które odpowiadają za ich przemiany w organizmie. W efekcie obie te substancje pozostaną w organizmie dłużej, niż powinny, w większej ilości, w większym natężeniu (nasili się ich działanie). Może to prowadzić do występowania efektów ubocznych.

Kawą i herbatą, które wiążą się z niektórymi substancjami, utrudniając wchłanianie i osłabiając tym samym działanie leków. 

Sokami cytrusowymi, ponieważ zawarty w nich kwas cytrynowy może wchodzić w niebezpieczne interakcje z lekami (w tym z antybiotykami), powodując osłabienie działania leków i zmniejszenie skuteczności leczenia. Sok grejpfrutowy to napój, który powinien znaleźć się na ''czarnej liście''. Napój ten hamuje metabolizm substancji, przez nie ulegają w organizmie przemianom koniecznym do ich prawidłowego wydalenia i zostają w organizmie na dłużej. Popijanie leków sokiem z grejpfruta może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet śmierci. 

Mlekiem, ponieważ ze względu na obecność wapnia niekorzystnie wpływa na przyswajalność substancji leczniczych. Mlekiem nie wolno popijać zwłaszcza antybiotyków (np. tetracyklin), które mogą zostać całkowicie pozbawione działania. Mleko zmniejsza też kwaśność w żołądku, co prowadzi do przedwczesnego rozpadu tabletek dojelitowych.

Energetykami z guaraną. Guarana wchodzi w silne interakcje z wieloma lekami syntetycznymi — środkami przeciw katarowi, zawierającymi efedrynę, specyfikami przeciwpadaczkowymi oraz innymi środkami działającymi na ośrodkowy układ nerwowy.

PRZECZYTAJ:

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: gdziepolek.pl; aptekagemini.pl