Zamknij

Te leki wpływają na prowadzenie pojazdów. Po czym nie wolno prowadzić?

03.08.2021
Aktualizacja: 04.08.2021 10:32
Leki
fot. Shutterstock

Działanie niektórych leków może negatywnie wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów. Kierowca po zażyciu niektórych substancji może mieć problem z koncentracją, rozpoznawaniem zagrożenia, wyraźnym widzeniem, a nawet poruszaniem ciałem. Po czym nie wolno prowadzić samochodu? Krótka lista leków.

Leki to substancje, które wpływają na organizm ludzki. Czasami ich działanie jest łagodne, innym razem tak silne, że zaburza zdolność prowadzenia pojazdów. 

Które leki wpływają negatywnie na zdolność prowadzenia samochodu? Przede wszystkim te, które oddziałują na mózg, wzrok, narząd ruchu. Ich działanie może spowodować, że kierowca straci zdolność motoryczną do poruszania pojazdem, nie będzie w stanie rozpoznać zagrożenia lub zaburzony będzie jego tok myślenia — w każdym przypadku utrata zdolność prowadzenia pojazdu jest niebezpieczna dla samego kierowcy i jego otoczenia.

Niektóre grupy leków mogą:

  • zmniejszać szybkość reakcji,
  • ograniczać pole widzenia i pogarszać widzenia,
  • zaburzać koordynację ruchów,
  • powodować senność, otępienie,
  • pobudzać.

Leki a prowadzenie samochodu. Po których lekach lepiej nie prowadzić?

Kierowca, który codziennie przyjmuje leki, przyzwyczaja się do ich działania i może nie przypuszczać, że wpływają one na jego zdolność prowadzenia samochodu. Tak samo zaburzone myślenie może mieć kierowca, który przyjął lek jednorazowo, nawet w niewielkiej ilości. To niebezpieczne. Bo niektóre leki, przyjmowane nawet w niewielkiej ilości, mogą istotnie wpływać na organizm. 

Chcesz wiedzieć, czy lek, który przyjmujesz, wpływa na zdolność prowadzenia samochodu? Przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania leku. Jeśli wciąż masz wątpliwości, skontaktuj się z lekarzem, który przepisał lek.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu środków działających podobnie jak alkohol oraz warunków i sposobu przeprowadzania badań na ich obecność w organizmie określa środki, które swoim działaniem przypominają alkohol, są to m.in.:

  • opioidy (leki przeciwbólowe),
  • tetrahydrokannabinole,
  • barbiturany i benzodiazepiny (leki nasenne).

Zażywanie tych leków wiąże się z zakazem prowadzenia pojazdu od kilku do 24 godz. po ich przyjęciu.

Inne leki, które mogą negatywnie wpływać na sprawność psychomotoryczną organizmu:

  • leki przeciwhistaminowe szczególnie I generacji (difenhydramina, klemastyna, hydroksyzyna),
  • leki przeciwlękowe – benzodiazepiny, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: neurologia-praktyczna.pl