Zamknij

Tabletki z jodkiem potasu. Jak działają, kiedy trzeba je przyjmować?

22.09.2022
Aktualizacja: 17.10.2022 19:30

W ostatnich dniach do jednostek straży pożarnej w całym kraju zostały rozesłane tabletki z jodkiem potasu znajdujące się w rządowych rezerwach. Ma ich wystarczyć dla każdego Polaka w sytuacji zagrożenia promieniowaniem z powodu awarii jądrowej. Jak działają tabletki z jodkiem potasu? I kiedy należy je przyjąć?

Tabletki z jodkiem potasu na promieniowanie
fot. Schutterstock
 1. Jodek potasu na promieniowanie
 2. Jak działa jodek potasu w tabletkach?
 3. Tabletki z jodem – kiedy należy je przyjąć?
 4. Czy jodek potasu wywołuje działania niepożądane?

Dystrybucja tabletek z jodkiem potasu na terenie Polski ma związek z wojną w Ukrainie i nieprzewidywalnością tego, do czego posuną się Rosjanie, zwłaszcza jeśli chodzi o ukraińskie elektrownie atomowe. Na antenie Radia ZET wiceminister MSWiA Błażej Poboży tłumaczył: – Potencjalne uderzenie w elektrownię mogłoby doprowadzić do awarii i skażenia radioaktywnego, powstania chmury radioaktywnej, która mogłaby przejść do Polski, więc postanowiliśmy wyprzedzająco przeprowadzić akcję.

Wiceminister ma nadzieję, że do takiej sytuacji jednak nie dojdzie i zapewnia, że w tej chwili nic nie wskazuje na podwyższone wartości promieniowania. To tylko działania wyprzedzające.

Jodek potasu na promieniowanie

Jodek potasu (KI) to związek chemiczny w postaci białego proszku, który tworzy rozpuszczalne w wodzie kryształy. Jest wytwarzany w warunkach laboratoryjnych głównie na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, jako dodatek do leków, maści, płynów i suplementów diety.

Stosuje się go w celu zapobiegania wchłanianiu przez tarczycę radioaktywnego jodu w sytuacji zagrożenia skażeniem promieniotwórczym. Jest też używany w leczeniu chorób tarczycy (nadczynności tarczycy, raka tarczycy). Jodek potasu stosuje się też do jodowania soli kuchennej.

Jodek potasu występuje w postaci tabletek, płynu lub kropli. Jest składnikiem dobrze znanego preparatu zwanego płynem Lugola, który był powszechnie wykorzystywany podczas awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu.

Jak działa jodek potasu w tabletkach?

Działanie jodku potasu podczas skażenia radioaktywnego, niezależnie od formy, w jakiej zostanie podany – płyn, krople czy tabletki – jest takie samo: blokuje on wchłanianie przez tarczycę radioaktywnego jodu, nasycając ją nieradioaktywnym jodem. Zapobiega to uszkodzeniom tarczycy.

Niezwykle ważne jest, by przyjąć preparat z jodkiem potasu jak najszybciej po ogłoszeniu skażenia radioaktywnego – najlepiej w ciągu dwóch godzin.

Tabletki z jodem – kiedy należy je przyjąć?

Jodek potasu należy przyjmować dokładnie tak, jak zalecił lekarz – preparat wydawany jest na receptę. Dawkowanie zależy od wieku i stanu zdrowia danej osoby. Preparaty z jodkiem potasu mogą przyjmować dzieci powyżej 6. miesiąca życia. Jodek potasu przenika do pokarmu – nie należy stosować go w trakcie karmienia piersią, chyba że po konsultacji z lekarzem.

Jeśli chodzi o obecne zagrożenie skażeniem promieniotwórczym, które może wystąpić w związku z agresją Rosji na Ukrainę, MSWiA, po konsultacjach z ekspertami, opracowało ulotkę, która będzie dołączana do kolportowanych tabletek. Wiceminister Poboży tłumaczył na antenie, jak należy przyjąć tabletkę z jodkiem potasu. – Ważne, by od 24 godzin przed spodziewaną ekspozycją na promieniowanie radioaktywne, do 2 godzin po rozpoczęciu ekspozycji, gdy chmura radioaktywna byłaby nad nami, przyjąć tabletkę w ramach profilaktyki jodowej.

Zobacz też ulotkę producenta jodku potasu w języku polskim

Czy jodek potasu wywołuje działania niepożądane?

Stosowanie preparatów z jodkiem potasu może wywołać działania niepożądane, choć występują one dość rzadko. Należą do nich:

 • krótkotrwała wysypka skórna,
 • ból głowy
 • obrzęk ślinianek
 • choroby tarczycy
 • wole tarczycowe
 • nerwowość
 • zmiany nastroju.

W przypadku niepokojących objawów należy skontaktować się z lekarzem.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Radio ZET / Wylecz.to / Mp.pl