Zamknij

Tabletki antykoncepcyjne i alkohol. Czy to bezpieczne połączenie?

17.12.2021
Aktualizacja: 17.12.2021 16:15

Czy można łączyć tabletki antykoncepcyjne i alkohol? Czy alkohol osłabia działanie antykoncepcji? WYJAŚNIAMY, jakie konsekwencje może mieć spożywanie alkoholu przy jednoczesnym zażywaniu antykoncepcyjnych tabletek hormonalnych. 

Tabletki antykoncepcyjne
fot. Shutterstock
  1. Alkohol a skuteczność tabletek antykoncepcyjnych
  2. Alkohol a regularne przyjmowanie tabletek
  3. Alkohol, tabletki antykoncepcyjne i zdrowie

Alkohol a skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Alkohol sam w sobie nie wpływa na skuteczność antykoncepcji. Spożycie alkoholu nie obniża skuteczności tabletek antykoncepcyjnych i nie zmienia ich działania.

Jedyną sytuacją, która wpływa na skuteczność antykoncepcji, jest spożycie dużej ilości alkoholu, co prowadzi do wymiotów. Może to spowodować, że składniki tabletki nie zostaną wchłonięte i pigułka nie zadziała. W takim przypadku, gdy dojdzie do stosunku, należy zastosować barierę w postaci prezerwatywy

Trzeba także przeanalizować schemat przyjmowania tabletek (rozpisany w każdej ulotce dołączonej do opakowania). Jeśli wymioty wystąpiły w czasie krótszym niż 3-4 godziny od zażycia tabletki, należy niezwłocznie przyjąć kolejną. 

Alkohol a regularne przyjmowanie tabletek

Alkohol wpływa na zdolność podejmowania decyzji, orientację w czasie. Skutkiem nadmiernego picia może być pominięcie tabletki, przyjęcie jej w nieodpowiednim dniu, czasie. To ważne, bo nieprzestrzeganie schematu zażywania tabletek obniża ich skuteczność i może prowadzić do niechcianej ciąży.

W przypadku pominięcia tabletki należy zastosować schemat opisany w ulotce dołączonej do opakowania. Postępowanie zależy od czasu, który minął od pominięcia tabletki.

  • Do 12 godzin: pominiętą pigułkę należy przyjąć natychmiast (o ile nie ma innych wytycznych w ulotce), a następną o zwykłej porze (2 tabletki można przyjąć tego samego dnia). 
  • Powyżej 12 godzin: należy natychmiast zażyć tabletkę, nawet jeśli oznacza to, zażycie dwóch tabletek razem. 
  • Po upływie 24 godzin: trzeba jak najszybciej skontaktować się z ginekologiem.

Alkohol, tabletki antykoncepcyjne i zdrowie

Przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej i regularne spożywanie alkoholu może mieć konsekwencje zdrowotne. Zarówno alkohol, jak i estrogeny zawarte w dwuskładnikowych pigułkach antykoncepcyjnych są metabolizowane przez wątrobę. Dlatego nadużywanie alkoholu przy jednoczesnym zażywaniu tabletek mocno obciąża ten narząd, co zwiększa ryzyko występowania chorób wątroby w przyszłości.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: gdziepolek.pl