Zamknij

Ta pozycja ciała po połknięciu tabletki zwiększa jej działanie

11.08.2022
Aktualizacja: 11.08.2022 10:56
Pozycja ciała po połknięciu tabletki
fot. Shutterstock

Po połknięciu leku, zwłaszcza tabletki przeciwbólowej, warto przyjąć odpowiednią pozycję ciała. Dlaczego? Zdaniem naukowców pozycja ciała znacząco wpływa na czas uwalniania substancji czynnej i jej stężenie. Na podstawie badań odkryli, która pozycja ciała działa najkorzystniej, a której lepiej unikać.

Naukowcy odkryli sposób na szybsze wchłanianie się leków przyjmowanych doustnie. Wykorzystali "StomachSim" - specjalny model oparty na ludzkim żołądku, by sprawdzić, czy drogę tabletki po połknięciu można skrócić i przy tym przyspieszyć działanie leku.

Okazało się, że postawa ciała wpływa na wchłanianie leków w żołądku. Badacze odkryli, jaką pozycję należy przyjmować, by zwiększyć działanie substancji czynnej.

Badania opublikowano na łamach czasopisma "Physics of Fluids".

Po połknięciu tabletki zadbaj o odpowiednie ułożenie ciała

- Podawanie doustne jest zaskakująco złożone, mimo że jest najczęstszym wyborem do podawania leków. Kiedy pigułka dociera do żołądka, ruch ścianek żołądka i przepływ zawartości wewnątrz determinują szybkość, z jaką się rozpuszcza. Właściwości pigułki i zawartość żołądka również odgrywają ważną rolę - powiedział współautor badania, profesor Rajat Mittal z Johns Hopkins University.

Ekspert wyjaśnił, że "zawartość żołądka i dynamika płynów żołądkowych są jednymi z czynników, które odgrywają rolę w biodostępności leku, a skurcze żołądka mogą wywoływać ciśnienie i generować złożone trajektorie pigułek". Skutkuje to zmianą prędkości w rozpuszczaniu tabletek.

Naukowcy na podstawie badania modelu żołądka stwierdzili, że wpływ grawitacji na uwalnianie substancji czynnej i wchłanianie się leku jest ogromny. Odkryli, że przechylenie ciała w lewo po zażyciu tabletki spowalnia jego działanie, bo gdy ludzie leżą na lewym boku, ujście do żołądka znajduje się najwyżej.

Wstawanie, czyli przyjmowanie pozycji wyprostowanej po połknięciu leku powodowało, że więcej leku opuszczało żołądek, podczas gdy odchylanie się do tyłu zwiększało uwalnianie o 50 procent.

Jaka pozycja ciała jest najlepsza? Zdaniem naukowców pochylenie ciała w prawo (ułożenie na prawym boku) ma największy wpływ na prędkość uwalniania leków i prowadzi do podwojenia stężenia substancji.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: dailymail.co.uk, mirror.co.uk