Zamknij

Suplement diety zrujnował mu zdrowie - musiał mieć przeszczep wątroby

Monika Karbarczyk
31.10.2018 16:37
Suplement diety z zieloną herbatą
fot. Shutterstock

Jim McCants, gdy skończył 50. rok życia postanowił zadbać o zdrowie. Miał ku temu powody - jego ojciec w wieku 59 lat nie przeżył ataku serca. Jim nie chciał iść w jego ślady. Zaczął zdrowo się odżywiać, regularnie ćwiczył, przyjmował suplementy diety. Niestety przeszarżował i omal nie przypłacił tego życiem.

Pewnego dnia żona Jima zauważyła, że ma on żółtawy odcień skóry i oczu. Ten objaw mógł świadczyć o złej pracy wątroby. Mężczyzna pojechał do lekarza, by znaleźć przyczynę swoich problemów. Podczas wywiadu lekarskiego, Jim przyznał, że przyjmuje suplement diety w postaci kapsułek ze skoncentrowanym ekstraktem z zielonej herbaty. We wskazaniach tego preparatu było napisane, że poprawia on m.in. kondycję serca, a na tym - ze względu na obciążenia rodzinne - najbardziej mu zależało.
Zobacz także: Jak odróżnić atak paniki od ataku serca?
Niestety nie wiedział, że suplement ten zawiera skoncentrowaną dawkę herbaty zielonej w postaci potencjalnie toksycznego związku Epigallocatechin-3-gallate (EGCG). Może on niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie wątroby.
Kolejne badania potwierdziły przypuszczenia lekarzy - wątroba Jima był zniszczona. Potrzebna był transplantacja tego narządu i to natychmiast. Na szczęście znalazł się dawca i  mężczyzna powoli zaczął wracać do zdrowia.
Dowiedz się więcej: Chorą wątrobę widać na skórze. Jakie objawy wskazują na choroby wątroby?
Teraz upowszechnia swoją historię, by zwrócić uwagę na działania niepożądane suplementów diety i niewłaściwego ich stosowania. Producent preparatu, który stosował mężczyzna, nie wymienił w działaniach niepożądanych ewentualnych problemów z wątrobą. Jim McCants domaga się, aby taka informacja znalazła się na opakowaniu preparatu. Ma nadzieję, że dzięki temu uratuje komuś życie!
Czy picie zielonej herbaty też może zaszkodzić? Na szczęście nie. Profesor Herbert Bonkovsky zapewnia, zielona herbata - ze względu na swoje właściwości zdrowotne oraz zawarte w niej antyoksydanty - pozytywnie wpływa na zdrowie i picie jej w kontrolowanych i rozsądnych ilościach jest bezpieczne dla zdrowia.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: dailymail.co.uk
-----------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk