Zamknij

Sterydy nie są obojętne dla mózgu. Mogą powodować przykre objawy

02.09.2022
Aktualizacja: 05.09.2022 08:58

Sterydy (steroidy), czyli leki przepisywane m.in. na astmę i ciężkie alergie, mają wiele skutków ubocznych. Naukowcy z holenderskiej Lejdy udowodnili właśnie, że leki te mają też duży wpływ na objętość i strukturę niektórych części mózgu. Stąd mogą wynikać kolejne działania uboczne.

Leki sterydowe mają wpływ na mózg
fot. Schutterstock

Sterydy (leki steroidowe) mają działanie przeciwzapalne i są jedną z najczęściej przepisywanych grup leków. Stosuje się je m.in. w astmie, ciężkich alergiach czy zapaleniach naczyń, mięśni i stawów, a także dnie moczanowej. Mimo swojej skuteczności mogą powodować wiele skutków ubocznych, dotyczących układu sercowo-naczyniowego i mięśniowo-szkieletowego, a także zwiększać ryzyko zaburzeń metabolicznych i neuropsychiatrycznych.

Z badań naukowców z Uniwersytetu w Lejdzie w Holandii, opublikowanych w „BMJ Open”, wynika też, że zarówno sterydy wziewne, jak i te o działaniu ogólnoustrojowym mogą powodować zmiany w objętości i strukturze istoty białej i szarej mózgu.

Sterydy i ich wpływ na strukturę mózgu

Analizowane dane dotyczyły osób w wieku 40-69 lat, zarejestrowanych w bazie UK Biobank. Badacze porównali obrazy mózgów 222 osób przyjmujących sterydy ogólnoustrojowe i 557 osób przyjmujących sterydy wziewne, z obrazami mózgów ponad 24 tys. osób, które tych leków nie zażywały. Żaden z uczestników nie miał zdiagnozowanych zaburzeń neurologicznych, psychiatrycznych lub hormonalnych oraz nie przyjmował leków wpływających na nastrój.
Stosowanie zarówno ogólnoustrojowych, jak i wziewnych sterydów, związane było z mniejszą objętością istoty białej mózgu, która odpowiada za przesyłanie informacji w ośrodkowym układzie nerwowym. W przypadku osób przyjmujących sterydy ogólnoustrojowe zależność ta była silniejsza.

Długie stosowanie sterydów powoduje depresje, lęki i manie

Zaobserwowano ponadto, że u osób przyjmujących sterydy ogólnoustrojowe objętość jądra ogoniastego była większa w porównaniu z osobami nieprzyjmującymi sterydów, a u osób stosujących sterydy wziewne mniejsza była objętość ciała migdałowatego. Obie te struktury należą do istoty szarej mózgu, odpowiadającej za szereg procesów myślowych i emocjonalnych.
Przyjmowanie sterydów ogólnoustrojowych było także związane z wolniejszym przetwarzaniem informacji, objawami depresji, apatią, niepokojem i zmęczeniem. Osoby stosujące sterydy wziewne skarżyły się jedynie na większy poziom zmęczenia.
– Zależności, które zauważyliśmy mogą częściowo wyjaśniać zaburzenia neuropsychiatryczne, takie jak depresja, mania czy stany lękowe, które nierzadko występują u pacjentów stosujących przez długi czas leki steroidowe – komentują autorzy publikacji.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP / „BMJ Open”