Zamknij

Lek na tasiemca może zwalczać COVID-19. ''Hamuje burzę cytokinową''

10.08.2021 12:54
Tasiemiec
fot. Shutterstock

Czy lek zwalczający tasiemce może pomagać w leczeniu choroby COVID-19? Wiele na to wskazuje. Naukowcy odkryli, że substancja niszcząca tasiemce przeszkadza też wirusowi SARS-CoV-2 w zakażaniu komórek oraz hamuje groźną reakcję zapalną.

Potencjalny lek przeciw COVID-19 znaleziono wśród substancji zwalczających tasiemce. 

Badacze ze Scripps Research odkryli, że jeden z salicylanilidów ma potencjał leczeniu COVID-19. Substancje te po raz pierwszy znaleziono w latach 50. i stosowano w leczeniu zakażenia tasiemcem ludzi i zwierzęta.

Badano także ich ewentualne działanie przeciwnowotworowe i przeciwwirusowe.

- Od 10 do 15 lat wiadomo było, że salicylanilidy mogą zwalczać niektóre wirusy. Jednak zwykle działają tylko w jelitach i bywają toksyczne — powiedział prof. Kim Janda, autor publikacji, która ukazała się w piśmie ''ACS Infectious Diseases''.

Lek na tasiemce działa na COVID-19. ''Hamuje burzę cytokinową''

Profesor Kim Janda już wiele lat temu opracował grupę 60 różnych salicylanilidów, a kiedy wybuchła pandemia, zaczął je testować pod kątem skuteczności przeciw SARS-CoV-2. Po obiecujących wynikach testów na komórkach przeprowadził eksperymenty na myszach.

W grupie związków niszczących tasiemce naukowcy znaleźli substancję, która jednocześnie przeszkadza SARS-CoV2 w zakażaniu komórek oraz hamuje groźną reakcję zapalną.

- Leki są pilnie potrzebne m.in. ze względu na nowe mutacje wirusa — twierdzą odkrywcy.

Z całej kolekcji salicylanilidów wyróżniała się jedna substancja, oznaczona numerem ''11''. Różni się ona od stosowanych obecnie związków tym, że dobrze wchłania się do krwi oraz nie wykazuje istotnej toksyczności. Jednocześnie okazało się, że ''11'' działa podwójnie na COVID-19 - po pierwsze utrudnia koronawirusowi zakażanie komórek, a po drugie hamuje groźną odpowiedź immunologiczną, tzw. burzę cytokinową. Co więcej, na wirusa działa już wewnątrz komórki, a to zmniejsza ryzyko mutacji prowadzących do uodpornienia na lek.

- Mechaniczm działania jest tutaj kluczowy. Blokuje on zdolność wirusa do wydostawania się z endosomu, gdzie ulega degradacji. Proces ten nie pozwala na łatwą produkcję nowych wirusów — wytłumaczył prof. Janda. Endosomy to komórkowe organelle, które biorą udział w pobieraniu przez komórkę z zewnątrz różnych substancji. Dlatego mogą być wykorzystywane właśnie przez wirusy.

Źródło: PAP/Marek Matacz