Oceń
Czy Remdesiwir to nowy lek na COVOD-19? Lek, który został stworzony do leczenia chorych zakażonych wirusem Ebola, może być pomocny także w leczenie zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Dowiedz się, jakie są wskazania do stosowania leku.
Remdesiwir (remdesivir) to lek przeciwwirusowy, który został stworzony w celu leczenia gorączki krwotocznej Ebola. Jest to lek eksperymentalny, pozostający w fazie badań. Nie jest dopuszczony do obrotu w żadnym państwie.
Remdesiwir (remdesivir): działanie
Lek ten jest analogiem adenozyny, włącza się do tworzących się wirusowych łańcuchów RNA i powoduje ich przedwczesne zakończenie.
Wewnątrz komórek ulega przekształceniu do związku GS-441524, który będąc strukturalnym analogiem ATP, jest w jego miejsce wykorzystywany przez wirusową polimerazę RNA, co blokuje jej aktywność i prowadzi do przedwczesnego zakończenia syntezy łańcucha RNA, a w konsekwencji do zahamowania replikacji wirusa.
Remdesiwir (remdesivir): wskazania
Remdesiwir jest lekiem przeciwwirusowym, którego pierwotnym wskazaniem było leczenie chorych na gorączkę krwotoczną Ebola i chorych na chorobę marburską.
Stwierdzono również, że lek ten wykazuje działanie przeciwwirusowe przeciwko innym jednoniciowym wirusom RNA, takim jak: wirus RSV, wirus Junin, wirus gorączki Lassa, Nipah wirus, wirus Hendra i koronawirusy.
Remdesiwir (remdesivir): SARS-CoV-2 i Covid-19
Remdesiwir budzi duże nadzieje na skuteczne leczenie choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Wcześniej lek ten okazał się aktywny wobec koronawirusów SARS i MERS podczas badań in vitro (w hodowli komórkowej) oraz w badaniach na zwierzętach. Co ciekawe, badania in vitro potwierdziły jego aktywność hamującą SARS-CoV-2.
Gilead Sciences, firma odpowiedzialna za prace nad lekiem poinformowała, że prowadzonych jest równolegle kilka badań dotyczących stosowania remdesiwiru u chorych na COVID-19 o umiarkowanie ciężkim lub ciężkim przebiegu.
W poszczególnych państwach podejmowane są działania na rzecz umożliwienia stosowania remdesiwiru w ramach procedury „użycia humanitarnego” (w polskim piśmiennictwie określanej jako ,,akt miłosierdzia''). Co to znaczy? Procedura ta umożliwia zastosowanie leku, którego jeszcze nie dopuszczono do obrotu, pod ściśle określonymi warunkami. Zgodnie z art. 83 rozporządzenia nr 726/2004 PE i RE produkt leczniczy, który ma zostać zastosowany w ramach tej procedury, musi być w trakcie uzyskiwania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu lub w trakcie badań klinicznych.
Zatem remdesiwir w przypadku COVID-19 może być stosowany tylko u pacjentów w stanie zagrażającym życiu, u których nie można lub nieskuteczne jest zastosowanie innych, już zarejestrowanych, produktów leczniczych.
Źródło: mp.pl
Oceń artykuł
