Przyjmowanie kilku leków jednocześnie może być groźne dla zdrowia

28.08.2019
Aktualizacja: 28.08.2019 13:47
Leki w opakowaniu
fot. Shutterstock

Przyjmowanie kilku leków naraz to problem, którego często nie da się uniknąć. Na takie sytuacje narażeni są zwykle seniorzy i osoby przewlekle chore, bo przyjmują oni leki na kilka współistniejących ze sobą chorób. Jednak nieodpowiednie przyjmowanie leków może spowodować, że stan zdrowia się pogorszy. 

Przyjmowanie wielu leków jednocześnie jest zwykle dla pacjentów problematyczne, ale może być to sytuacja zalecana. Rozróżnia się bowiem dwa podobne zjawiska:

  • polifarmakoterapię, czyli terapię wielolekową, która polega na przyjmowaniu określonego, zaleconego przez lekarza zestawu leków dostosowanych do potrzeb i stanu zdrowia;
  • polipragmację, czyli zażywanie wielu leków jednocześnie w sposób spontaniczny, nieprzemyślany, w niewłaściwym połączeniu lub dawce.

Pacjent, który trafia do lekarza lub do szpitala, musi poinformować o tym, jakie leki przyjmuje. To niezwykle ważne, bo lekarz na tej podstawie dobiera medykamenty, które nie będą wchodziły w interakcje z już przyjmowanymi. Wiele osób nie informuje jednak o wszystkich przyjmowanych lekach, zapomina o nich, nie wie, że to istotne. W takich przypadkach może się zdarzyć, że pacjentowi zostanie podany lek wchodzący w interakcję z innymi preparatami.

Czym grozi przyjmowanie wielu leków jednocześnie?

Przyjmowanie kilku leków jednocześnie niesie za sobą ryzyko wzajemnego oddziaływania, co może przynosić odmienny efekt od zamierzonego.

Leki mogą osłabiać lub potęgować swoje działanie. Mogą także skracać lub wydłużać działanie terapeutyczne.

Istotnym zagrożeniem jest również występowanie niepożądanych, toksycznych reakcji, które mogą być spowodowane „mieszaniem” różnych substancji.

Osoby stosujące kilka leków mogą mieć symptomy niewydolności wątroby i nerek, a to oznacza zmianę metabolizmu – niektóre leki są dużo wolniej eliminowane z organizmu. 

ZOBACZ: Myślisz o zakupie dozownika leków? Eksperci ostrzegają

Których leków lepiej ze sobą nie łączyć?

Istnieje wiele połączeń leków, których ze względu na własne zdrowie lepiej unikać. Wiele osób nie czyta ulotek dołączonych do opakowań leków, a to właśnie tam znajdują się informacje na temat możliwych interakcji leku z innymi preparatami, ryzyka wystąpienia niepożądanych objawów, schematu stosowania.

Przykładem niebezpiecznego postępowania jest łączenie preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy z ibuprofenem. Kwas acetylosalicylowy osłabia działanie ibuprofenu i wzmaga działania niepożądane na błonę śluzową żołądka. Natomiast ibuprofen osłabia działanie kardioprotekcyjne i przeciwzakrzepowe aspiryny.

Innym przykładem jest łączenie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (ibuprofen, ketoprofen , naproksen ) z paracetamolem. Łączenie tych leków może doprowadzić do zaburzenia czynności nerek. Kolejny przykład to łączenie witamin K i D3 z lekami przeciwzakrzepowymi. Witamina K zmniejsza skuteczność leków rozrzedzających krew.

Osobny problem to alkohol. Większość leków wchodzi  z nim w interakcje, a szczególnie niebezpieczne jest łączenie alkoholu z lekami nasennymi lub uspokajającymi. Dochodzi wtedy do wzmocnienia toksyczności alkoholu i działania nasennego leku. Natomiast łączenie paracetamolu z alkoholem grozi ciężkim uszkodzeniem wątroby.

Jak uniknąć niepożądanych reakcji podczas zażywania leków?

Osoby, które przyjmują kilka leków jednocześnie według zaleceń lekarza, powinny ściśle trzymać się schematu, godzin przyjmowania leków, czasu trwania terapii. Wszelkie niepożądane efekty należy jak najszybciej zgłaszać lekarzowi.

Natomiast osoby, które nie przyjmują zestawu leków zaleconego przez lekarza, powinny wybierać leki, które znają i są świadome ich działania na organizm, rozpoczynać zażywanie leków od małych dawek, ewentualnie stopniowo je zwiększając, nie skracać i nie wydłużać czasu stosowania. Podstawą jest jednak dokładne czytanie ulotek. Wiedza na temat możliwych interakcji i skutków ubocznych pozwala uniknąć  negatywnego wpływu leków na organizm.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.