Myślisz o zakupie dozownika leków? Eksperci ostrzegają

09.08.2019 12:47
Pojemnik na leki
fot. Shutterstock

Chcesz pomóc bliskiej osobie i zaplanować jej leki na cały tydzień? Lepiej uważaj. Kasetka służąca do rozdzielania tabletek na poszczególne dni tygodnia może namieszać w terapii.

Pojemnik na leki, służący do rozdzielania tabletek na poszczególne dni tygodnia, teoretycznie powinien usprawnić terapię. Tymczasem okazuje się, że może przyczynić się do zaostrzenia objawów choroby. Dowiedz się więcej na ten temat.

Pojemnik na leki — zastosowanie

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Anglii Wschodniej w Norwich wykazało, że liczba pojemników na leki z dniami tygodnia, wydawana przez farmaceutów, wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu dekady. Tymczasem ze wcześniejszych badań tego samego zespołu wynika, że używanie kasetki na leki może przyczynić się do przerwania ciągłości terapii, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Wyniki opublikowano w Research in Social and Administrative Pharmacy.

– Nasze badania wykazały, że pacjenci częściej chorowali, gdy przestawili się z przyjmowania leków prosto z opakowania na używanie kasetek. W niektórych przypadkach osoby starsze mogą nawet zostać hospitalizowane – ostrzega koordynator badań dr Debi Bhattacharya z Uniwersytetu Anglii Wschodniej.

Paradoks ma swoje ciekawe, naukowe wytłumaczenie.

Pomijanie dawek leków — ryzyko

Zdaniem naukowców, jeśli pacjent niechcący pomija niektóre dawki leku, to terapia jest nieskuteczna, więc lekarz zwiększa dawkę. Gdy w domu pojawia się kasetka na leki, chory zaczyna przyjmować tabletki zgodnie z harmonogramem i może zaobserwować u siebie nieprzyjemne skutki uboczne. Wówczas na własną rękę odstawia dany preparat lub zmniejsza jego dawkę. Ponieważ jednak nie jest pewny, która tabletka wywołała skutki uboczne, pomija wszystkie leki z danego dnia. To może przyczynić się do gwałtownego pogorszenia się stanu zdrowia, a nawet spowodować hospitalizację.

Jednocześnie naukowcy nie przekreślają całkowicie pojemników na leki, podkreślając, że są one dużym ułatwieniem w prowadzeniu pacjentów z problemami z pamięcią.

Zobacz takżePacjenci ignorują zalecenia lekarzy [Raport NFZ]

Źródło: medicalxpress.com