Słuchaj
Michał Korościel, Damian Michałowski
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Kamil Nosel, Marcin Łukasik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Jak rzucić palenie? Pomóc może... tani lek na cukrzycę!

10.04.2018 13:02

Obecne na rynku od wielu lat tabletki pozwalające utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi okazały się niezwykle skuteczne w walce z uzależnieniem od nikotyny. Naukowcom z USA udało się wykazać, że kosztujący około 4 zł lek znakomicie sprawdza się w pokonywaniu najbardziej uciążliwych objawów pojawiających się u nałogowych palaczy po odstawieniu papierosów.

Palenie papierosów, rzucanie palenia, lek na cukrzycę pomaga rzucić palenie fot. Shutterstock

70 proc. uzależnionych od papierosów deklaruje, że chce rzucić palenie. Według statystyk udaje się to tylko około 15 proc. najwytrwalszych, którzy są w stanie pokonać stres, niepokój, napięcie, drażliwość i napady lęku towarzyszące zwykle osobom rzucającym palenie. Okazuje się, że w pokonywaniu tych typowych u nałogowców objawów zaskakujące efekty daje tani lek polecany głównie w leczeniu insulinooporności i cukrzycy typu 2.

Metformina, powszechnie wykorzystywana w medycynie od ponad 40 lat, okazała się niezwykle skuteczna w redukowaniu najczęstszych dolegliwości towarzyszących palaczom rzucającym nałóg.

Lek na cukrzycę pomaga rzucić palenie?

Dr Sangwon Kim z Johns Hopkins University School of Medicine wraz z naukowcami z University of Pennsylvania przeprowadzili testy na myszach, u których wywołano uzależnienie od nikotyny. Zaledwie po dwóch tygodniach kuracji metforminą badaczom udało się udowodnić, że u gryzoni nie dochodzi do żadnych negatywnych skutków związanych z pokonywaniem nałogu.

Specjalistom nie udało się zauważyć u nich ani wahań wagi czy poziomu glukozy, ani nawet nadmiernego apetytu. Doskonale znana lekarzom metformina niewywołująca żadnych skutków ubocznych u diabetyków okazała się pomocna także u nałogowych palaczy. Wyniki badań są na tyle obiecujące, że już zapowiadane są badania kliniczne na ludziach.

Dlaczego metformina może sprawdzać się nie tylko w leczeniu cukrzycy typu 2, ale także można wykorzystywać ją w walce z uzależnieniem od nikotyny? Według naukowców odpowiada za to skomplikowany proces, w którym bierze udział kinaza białkowa aktywowana przez AMP (AMPK).

Metformina może pomóc zwalczyć uzależnienie od papierosów

Wielu palaczy przekonuje, że papierosy pozwalają się im uspokoić. Okazuje się, że wtedy jest u nich aktywny tzw. szlak AMPK. Badaczom udało się wykazać, że można go pobudzić również za pomocą metforminy, która na dodatek nie doprowadza do typowych objawów pojawiających się przy rzucaniu palenia: stresu, napięcia, napadów lęku itp.

Jak przekonuje dr Sangwon Kim:

"

To pierwsze w historii badanie mające na celu zbadanie związku AMPK z uzależnieniem od nikotyny. "

Naukowcy potwierdzili, że metformina zapobiegła zachowaniom lękowym wywołanym przez odstawienie papierosów u myszy. Lek na cukrzycę nie miał w ich przypadku wpływu na masę ciała, spożycie pokarmu czy poziom glukozy we krwi.

Jeśli tylko odkrycie badaczy potwierdzi się w przypadku ludzi, walka z nałogiem nikotynowym może okazać się prostsza, niż dotąd sądzono. Dlaczego? Do tej pory żaden z powszechnie wykorzystywanych preparatów pomagających palaczom zwalczyć uzależnienie nie był w stanie tak skutecznie zredukować objawów odstawienia nikotyny.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Czy jesteś uzależniony od palenia papierosów? TEST ONLINE

źródło: PNAS/Proceedings of the National Academy of Sciences/Johns Hopkins Medicine

_______

zdrowie.radiozet.pl/π

Oceń