Zamknij

Jak rzucić palenie? Pomóc może... tani lek na cukrzycę!

Monika Piorun
10.04.2018 13:02
Palenie papierosów, rzucanie palenia, lek na cukrzycę pomaga rzucić palenie
fot. Shutterstock

Obecne na rynku od wielu lat tabletki pozwalające utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi okazały się niezwykle skuteczne w walce z uzależnieniem od nikotyny. Naukowcom z USA udało się wykazać, że kosztujący około 4 zł lek znakomicie sprawdza się w pokonywaniu najbardziej uciążliwych objawów pojawiających się u nałogowych palaczy po odstawieniu papierosów.

70 proc. uzależnionych od papierosów deklaruje, że chce rzucić palenie. Według statystyk udaje się to tylko około 15 proc. najwytrwalszych, którzy są w stanie pokonać stres, niepokój, napięcie, drażliwość i napady lęku towarzyszące zwykle osobom rzucającym palenie. Okazuje się, że w pokonywaniu tych typowych u nałogowców objawów zaskakujące efekty daje tani lek polecany głównie w leczeniu insulinooporności i cukrzycy typu 2.

Metformina, powszechnie wykorzystywana w medycynie od ponad 40 lat, okazała się niezwykle skuteczna w redukowaniu najczęstszych dolegliwości towarzyszących palaczom rzucającym nałóg.

Zobacz także

Lek na cukrzycę pomaga rzucić palenie?

Dr Sangwon Kim z Johns Hopkins University School of Medicine wraz z naukowcami z University of Pennsylvania przeprowadzili testy na myszach, u których wywołano uzależnienie od nikotyny. Zaledwie po dwóch tygodniach kuracji metforminą badaczom udało się udowodnić, że u gryzoni nie dochodzi do żadnych negatywnych skutków związanych z pokonywaniem nałogu.

Specjalistom nie udało się zauważyć u nich ani wahań wagi czy poziomu glukozy, ani nawet nadmiernego apetytu. Doskonale znana lekarzom metformina niewywołująca żadnych skutków ubocznych u diabetyków okazała się pomocna także u nałogowych palaczy. Wyniki badań są na tyle obiecujące, że już zapowiadane są badania kliniczne na ludziach.

Dlaczego metformina może sprawdzać się nie tylko w leczeniu cukrzycy typu 2, ale także można wykorzystywać ją w walce z uzależnieniem od nikotyny? Według naukowców odpowiada za to skomplikowany proces, w którym bierze udział kinaza białkowa aktywowana przez AMP (AMPK).

Metformina może pomóc zwalczyć uzależnienie od papierosów

Wielu palaczy przekonuje, że papierosy pozwalają się im uspokoić. Okazuje się, że wtedy jest u nich aktywny tzw. szlak AMPK. Badaczom udało się wykazać, że można go pobudzić również za pomocą metforminy, która na dodatek nie doprowadza do typowych objawów pojawiających się przy rzucaniu palenia: stresu, napięcia, napadów lęku itp.

Jak przekonuje dr Sangwon Kim:

To pierwsze w historii badanie mające na celu zbadanie związku AMPK z uzależnieniem od nikotyny.

Naukowcy potwierdzili, że metformina zapobiegła zachowaniom lękowym wywołanym przez odstawienie papierosów u myszy. Lek na cukrzycę nie miał w ich przypadku wpływu na masę ciała, spożycie pokarmu czy poziom glukozy we krwi.

Jeśli tylko odkrycie badaczy potwierdzi się w przypadku ludzi, walka z nałogiem nikotynowym może okazać się prostsza, niż dotąd sądzono. Dlaczego? Do tej pory żaden z powszechnie wykorzystywanych preparatów pomagających palaczom zwalczyć uzależnienie nie był w stanie tak skutecznie zredukować objawów odstawienia nikotyny.

Zobacz także

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Czy jesteś uzależniony od palenia papierosów? TEST ONLINE

Rozwiąż quiz

Czy jesteś uzależniony od palenia papierosów?

cigarette-1533104_1920
fot.
fot. Comfreak, pixaby.com, CC0 Public Domain

Ile czasu odkąd się budzisz upływa do momentu, w którym masz chęć zapalenia papierosa?

Zobacz także

źródło: PNAS/Proceedings of the National Academy of Sciences/ Johns Hopkins Medicine

_______

zdrowie.radiozet.pl/π